Prawo spółek
Jak sprzedać udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością
Decydując się na sprzedaż udziałów w spółce z o.o. poza ustaleniem ceny i warunków płatności, pamiętać trzeba jeszcze o formie, w której taka umowa musi być zawarta, żeby rodziła wszystkie skutki prawne. W przypadku udziałów w spółce z o.o. formę czynności prawnej określa art. 180 Kodeksu spółek handlowych. Zgodnie z tym przepisem zbycie udziałów w spółce z o.o. wymaga formy z podpisem notarialnie poświadczonym.
O co chodzi z tą formą z podpisami notarialnie poświadczonymi
Forma pisemna z podpisami notarialnie poświadczonymi stanowi kwalifikowaną formę pisemną. Aby umowa została uznana za zawartą poprawnie strony umowy zbycia udziałów powinny się udać do notariusza, który po sprawdzeniu tożsamości osób będących stronami takiej umowy, umieści na końcu umowy odpowiednią klauzulę.
Poświadczenie podpisów przez notariusza powinno zawierać datę i oznaczenie miejsca jego sporządzenia, a na żądanie strony także godzinę dokonania tej czynności, oznaczenie kancelarii, podpis notariusza oraz jego pieczęć. Zgodnie przy tym z wyrokiem WSA we Wrocławiu z dnia 30.10.2007 r. (I SA/Wr 744/07):
(…) forma pisemna z notarialnym poświadczeniem podpisu zachowana jest zarówno wtedy, gdy podpis był złożony w obecności notariusza przy podpisywaniu umowy, jak i wtedy, gdy podpis nie był złożony w obecności notariusza, ale osoba podpisująca dokument uznała przed notariuszem podpis za własnoręczny. Jeżeli do uznania podpisu za własnoręczny doszło przed notariuszem w dacie późniejszej niż data złożenia podpisu na umowie przenoszącej udział, za datę zawarcia umowy uznać należy datę notarialnej legalizacji podpisu.
Możliwa jest zatem taka sytuacja, w której notariusz potwierdza podpis złożony przez nim, względnie podpis, który został złożony wcześniej ale uznany przez stronę umowy za podpis własnoręcznie przez nią złożony.
Co jeśli umowa nie zostanie zawarta w wymaganej formie
Niestety skutkiem niedochowania wymaganej formy z podpisami notarialnie poświadczonymi czyli np. zawarcie umowy tylko z podpisami zwykłymi stron takiej umowy – jest nieważność umowy zbycia udziałów w spółce z o.o.
Zmiany od dnia 1 kwietnia 2016 r. – sprzedaż udziałów w spółce z o.o.
Od dnia 1 kwietnia 2016 r. zostanie wprowadzona możliwość zbywania udziałów w spółce internetowej (S-24) – także poprzez wykorzystanie wzorca udostępnionego w systemie teleinformatycznym. Zawarcie umowy sprzedaży w takim trybie tj. przy wykorzystaniu wzorca nie będzie już wymagało formy z podpisem notarialnie poświadczonym, natomiast oświadczenia zbywcy i nabywcy, będą wymagały opatrzenia bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy kwalifikowanego certyfikatu albo podpisem potwierdzonym profilem zaufanym ePUAP.