POLECAM UWADZE
Polecam uwadze – przegląd artykułów na temat prawa i podatków mojego autorstwa poza blogiem
Jak zapewne wiecie prowadzę jeszcze 2 inne blogi gdzie dzielę się wiedzą i doświadczeniem na temat prawa i podatków, a także prowadzę kancelarię w Krakowie, której główną specjalizacją są właśnie prawo i podatki dla MŚP. W tym miejscu zapraszam na przegląd kilku artykułów, które mogą być przydatne w codziennej pracy Czytelników i Subskrybentów bloga „Prawo dla księgowych”.
Artykuły z bloga „Podatki w spółkach”
Przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę może być wykorzystane w różnych celach. O samym przekształceniu, szczególnie o skutkach podatkowych pisałam w książce mojego współautorstwa pt. “Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Aspekty prawne i podatkowe oraz rozwiązanie alternatywne”. Dzisiaj o tym kiedy warto się przekształcić? Czym jest i na czym polega sukcesja podatkowa przy przekształceniu przedsiębiorcy w spółkę?
Pierwsze zasiedlenie to pojęcie, które przez lata spędzało sen z powiek prawnikom i doradcom podatkowym odpowiedzialnym za ustalenie skutków w zakresie podatku VAT przy dostawie nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami. Problem w VAT jest taki, że odwrotnie niż w prawie cywilnym w podatku od towarów i usług, status podatkowy budynku lub budowli decyduje o opodatkowaniu lub zwolnieniu od opodatkowania dostawy gruntu czy użytkowania wieczystego. A istotny zamęt spowodowało pojęcie „pierwszego zasiedlenia” budynku lub budowli.
W poprzednim wpisie poruszony został wstępnie temat podatku u źródła w nowym wydaniu. Szczególnie istotny jest obowiązek pobierania przez podmioty wypłacające określone świadczenia podatku wg stawki krajowej – od wypłat ponad 2.000.000 zł. W przypadku poboru tzw. podatku u źródła szczególną rolę odgrywa płatnik. Jakie nowe obowiązki nakładają na niego zmiany w ustawach o podatkach dochodowych?
Przepisy ustaw o podatkach dochodowych przewidują w niektórych przypadkach konieczność pobierania przez podmiot dokonujący wypłat tzw. podatku u źródła. Dotyczy to m.in. wypłat na rzecz nierezydentów odsetek od pożyczek czy obligacji, należności licencyjnych, dywidend, czy też wynagrodzenia z tytułu usług doradczych, księgowych, prawnych, reklamowych itp.
Artykuły i publikacje na stronie kancelarii GACH MIZIŃSKA, którą prowadzę
Decydując się na prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki, część środków pozyskuje się na samym etapie zakładania spółki. Rozwój czy nowe inwestycje wymuszają jednak poszukiwanie dalszego finansowania. Wówczas koniecznym zabiegiem może być podwyższenie kapitału zakładowego oraz wyemitowanie nowych akcji czy też podwyższenie wartości akcji już istniejących. Środki na pokrycie nowych walorów mogą pochodzić albo od dotychczasowych akcjonariuszy albo od inwestorów. Emisja akcji jako sposób na pozyskanie kapitału możliwa jest do przeprowadzenia w spółce funkcjonującej jako spółka akcyjna względnie w rzadziej teraz spotykanych w praktyce spółkach komandytowo-akcyjnych. Emisję obligacji mogą przeprowadzać i inne podmioty, natomiast generalnie najczęściej ma to miejsce właśnie w spółkach akcyjnych. Aby podjąć decyzję dotyczącą zasilenia spółki określonymi aktywami, konieczna jest wiedza na temat mechanizmów funkcjonowania takiego podmiotu.
W zestawieniu m.in. zagadnienia dotyczące białej listy podatników VAT, podatku od towarów i usług (PTU) w związku z pierwszym zasiedleniem, ważnego dla podatników dokonujących zbycia nieruchomości zabudowanych budynkami i budowlami, prostej spółki akcyjnej, zmian w ponad 300 przepisach kodeksu postępowania cywilnego, a także przegląd kilku wybranych subiektywnie istotnych dla przedsiębiorstw uchwał Sądu Najwyższego, wyroków NSA i interpretacji.
Częste zmiany przepisów, wielość ich interpretacji, możliwości stosowania, zawiłości prawne i podatkowe, mnogość instrumentów, form i dróg usprawniania działalności spółki, to tylko niektóre z szeregu wyzwań przed jakimi stoją wspólnicy spółek, zarządzający nimi, dyrektorzy finansowi, księgowi. W Sprawna spółka cz. 2 przedstawiamy zbiorczą tabelę porządkującą rodzaje spółek wg naszych subiektywnych kategorii wraz z naszymi komentarzami na co wybierając rodzaj spółki warto zwrócić uwagę pod kątem prawnym oraz podatkowym.