#Poznaj się na spółkach
#Poznaj się na spółkach – PORÓWNYWARKA SPÓŁEK
W ostatnim czasie na blogu Prawo dla księgowych wystartowaliśmy z nowym cyklem artykułów i publikacji #Poznaj się na spółkach. Jednym z głównych pytań Klientów Kancelarii, zamierzających rozpocząć działalność gospodarczą czy decydujących się na zmianę dotychczasowej formuły jest pytanie „A jaka spółka jest dla mnie najlepsza? Na to pytanie staramy się w jakimś zakresie odpowiedzieć.
Jaką spółkę wybrać?
Rodzajów spółek w prawie polskim jest kilka, różnią się jednak od siebie w wielu aspektach. Nie ma spółki idealnej, chociaż wg mnie przed zmianą przepisów podatkowych za taką spółkę mogła być uznawana spółka komandytowa. Po zmianie przepisów dotyczących tej spółki, a już w pewnością po wejściu w życie Nowego Ładu, wybór optymalnej formy prowadzenia działalności stanie się z pewnością jeszcze bardziej skomplikowany.
Zostawmy jednak na razie Nowy Ład w spokoju, nie ma bowiem na ten moment absolutnie żadnej pewności jak będą wyglądać przepisy podatkowe po dniu 1 stycznia 2022 r.
Ograniczmy się zatem do przepisów w wersji obowiązującej obecnie.
Aby przybliżyć Czytelnikom bloga temat spółek funkcjonujących w prawie polskim przygotowaliśmy PORÓWNYWARKĘ SPÓŁEK.
PORÓWNYWARKA SPÓŁEK w ramach cyklu #Poznaj się na spółkach
POROWNYWARKA SPÓŁEK do której pobrania zachęcamy – zawiera skrótowy opis najistotniejszych kwestii dotyczących funkcjonowania każdego z rodzajów spółek.
Z PORÓWNYEWARKI SPÓŁEK dowiesz się zatem:
- Co jest potrzebne do założenia określonego rodzaju spółki? Czy musisz iść do notariusza czy wystarczy dostęp do internetu?
- Czy i jakim kapitałem wyjściowym musisz dysponować, aby założyć określoną spółkę?
- Czy musisz mieć Zarząd w spółce lub jakiś inny organ, kto reprezentuje spółkę na zewnątrz, który zajmuje się jej sprawami ?
- Czy wybór rodzaju spółki może mieć wpływ na odpowiedzialność Twoim własnym majątkiem? I jak w ogóle wygląda odpowiedzialność wobec kontrahentów czy np. organów podatkowych?
- Jak jest opodatkowana działalność danego rodzaju spółki? Czy opodatkowaniu podlega sama spółka czy jej wspólnicy? Czy można skorzystać z podatku zryczałtowanego? Ile i jakie są stawki podatku dochodowego? Czy rodzaj spółki ma znaczenie dla np. podatku VAT?
Szczegółowiej na te i inne pytania będziemy się starali odpowiadać w kolejnych artykułach z Cyklu #Poznaj się na spółkach.
Już teraz zapraszamy do pobrania publikacji: „10 powodów, dla których warto założyć spółkę z o.o.”
Wskazujemy w niej kilka przyczyn dla których założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być ciekawym rozwiązaniem na przyszłość.
Materiały do pobrania
Poniżej znajduje się darmowy materiał: „PORÓWNYWARKA SPÓŁEK”. Aby go pobrać, wystarczy jedynie wpisać swój adres e-mail. Dzięki temu zostaniesz wpisany na naszą listę Subskrybentów i uzyskasz dostęp nie tylko do materiałów z cyklu #Poznaj się na spółkach, ale także do innych dodatków przeznaczonych dla naszych stałych Czytelników.. Wszystkie materiały można w Dodatkach dla Subskrybentów.
(Informacje dla stałych Subskrybentów: W celu odblokowania okna należy wpisać adres e-mail, który podano podczas pierwszej rejestracji do newslettera)