Prawo spółek
Strata w spółce z o.o. – jak ją pokryć?
Najbliższe dwa miesiące to dla właścicieli spółek oraz ich księgowych gorący okres związany z przeprowadzaniem Zwyczajnych Zgromadzeń Wspólników. Na Zgromadzeniu tym wspólnicy zobligowani są do wypowiedzenia się m.in. w sprawie podziału zysku lub sposobu pokrycia strat.
Sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazywać będzie zysk
Jeśli sprawozdanie finansowe za poprzedni rok obrotowy wykazywać będzie zysk to Zgromadzenie podjąć może decyzję albo o podziale zysku pomiędzy wspólników – decydując się na wypłatę dywidendy, względnie o pozostawieniu zysku w spółce i przekazaniu go na kapitał zapasowy. Możliwe jest także przekazanie tego zysku na pokrycie strat z lat poprzednich.
Strata w spółce z o.o.
W przypadku natomiast, jeśli spółka wykaże stratę, uchwała Zwyczajnego Zgromadzenia Wspólników musi wskazywać na sposób pokrycia owej straty.
Najczęściej w praktyce pojawia się wówczas stwierdzenie w uchwale Zwyczajnego Zgromadzenia, że strata spółki z o.o. ze sprawozdania finansowego za rok ubiegły zostanie pokryta „z przyszłych zysków Spółki”.
Zaznaczyć jednak trzeba, że sprawozdanie finansowe ze stratami, szczególnie jeśli są to także straty z lat ubiegłych nie wygląda zbyt korzystnie, zatem wskazane jest z biegiem czasu uporządkowanie danych finansowych także i w tym aspekcie.
Strata w spółce z o.o. – jak można ją pokryć?
Stratę w spółce z o.o. można pokryć m.in. ze środków pochodzących z kapitałów zapasowych czy rezerwowych. Tworzenie takich kapitałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest dobrowolne i uzależnione od woli wspólników. Jeśli zatem spółka posiada taką pozycję bilansową tj. kapitał zapasowy lub rezerwowy (na kapitałach tych mogą być ujęte niepodzielone pomiędzy wspólników zyski z lat ubiegłych) i odpowiednie zapisane tam wartości, Zwyczajne Zgromadzenie może postanowić o pokryciu straty za ostatni rok obrotowy właśnie ze środków ujętych na tych kapitałach decydując o ich rozwiązaniu (skutkującym ich zmniejszeniem) w tym zakresie.
Innym źródłem pokrycia strat – dopuszczalnym tylko w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością są dopłaty. Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych – umowa spółki z o.o. może zobowiązywać wspólników do dopłat w granicach liczbowo oznaczonej wysokości w stosunku do udziału. Dopłaty powinny być nakładane i uiszczane przez wspólników równomiernie w stosunku do ich udziałów. Dopłaty mogą być zwracane wspólnikom, za wyjątkiem sytuacji, gdy są wymagane na pokrycie straty wykazanej w sprawozdaniu finansowym (art. 177-179 K.s.h.). Dopłaty mają co do zasady charakter zwrotny, ale mogą być w szczególności przekazane na pokrycie chociaż w części strat wykazanych w sprawozdaniu finansowym. W przypadku przekazania dopłat na pokrycie strat nie jest oczywiście możliwy ich zwrot na rzecz wspólników spółki z o.o.
Pokrycie straty może nastąpić także w związku z obniżeniem kapitału zakładowego. Owo obniżenie kapitału zakładowego może nastąpić w drodze umorzenia udziałów (akcji) albo poprzez zmniejszenie ich wartości nominalnej. Obniżając kapitał zakładowy pamiętać jednak należy, że po obniżeniu – wartość kapitału zakładowego nie może być niższa niż minimalna wartość przewidziana w Kodeksie Spółek Handlowych – w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to kwota 5.000,00 zł. (przy czym wartość nominalna jednego udziału nie może być niższa niż 50,00 zł.). Obniżenie kapitału zakładowego, wiąże się z koniecznością zmiany umowy spółki i wpisu tej zmiany do KRS.
Podsumowanie
Jak zatem z opisanych możliwości w artykule wynika – strata w spółce z o.o. może być pokryta w różny sposób, trzeba go tylko dopasować do stanu faktycznego i możliwości spółki oraz wspólników.