Prawo spółek
Jak zatrudnić Prezesa Zarządu?
W toku działalności spółki z o.o. lub spółki akcyjnej prędzej czy później pojawić się może pytanie o optymalny sposób wypłaty wynagrodzenia na rzecz Prezesa Zarządu. Jak wygląda zatem kwestia zatrudnienia Prezesa Zarządu, jakie są dostępne możliwości?
Zatrudnienie Prezesa Zarządu
Zatrudnienie Prezesa Zarządu może być zrealizowane w różny sposób, przy różnym obciążeniu podatkowym oraz ZUS-owiskim. W każdym przypadku wybór metody „optymalnej” wymaga ustalenia co tak na prawdę jest istotne dla zarządu, jaka jest jego dotychczasowa sytuacja, jak wyobraża on sobie działanie na przyszłość.
W kontekście możliwości form zatrudnienia Prezesa Zarządu można tylko ogólnie wskazać kilka opcji.
Zatrudnienie Prezesa Zarządu na podstawie klasycznej umowy pracę
Możliwe jest zatrudnienie Prezesa Zarządu na podstawie klasycznej umowy pracę, gdzie przychody opodatkowane są wg. skali podatkowej, z typowymi składkami ZUS emerytalnymi, rentowymi oraz zdrowotnymi. Przestrzegać należy jednak przed zastosowaniem tej formuły zatrudnienia w przypadku jednoosobowego Zarządu spółki. Podstawą stosunku pracy jest pewien element podporządkowania w strukturze, którego brak w ww. sytuacji. Tak zawarta umowa byłaby zatem nieważna.
Wypłata środków z tytułu aktu korporacyjnego w postaci powołania do pełnienia funkcji lub za udział w posiedzeniach tego organu
Możliwa jest wypłata środków z tytułu aktu korporacyjnego w postaci powołania do pełnienia funkcji lub za udział w posiedzeniach tego organu. W obu tych przypadkach uzyskiwane przychody są traktowane jako przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej i opodatkowane wg skali – zaletą jest brak składek ZUS oraz składki zdrowotnej. Zaznaczyć trzeba, że ustalenie wynagrodzenia za udział w posiedzeniach zarządu wymaga prowadzenia dokumentacji potwierdzającej „odbywanie się” ww. posiedzeń zarządu.
Umowa o zarządzanie (kontrakt menedżerski)
Możliwa jest także umowa o zarządzanie (kontrakt menedżerski). Przychody z kontraktu są traktowane jako przychód opodatkowany wg. skali podatkowej nawet jeśli umowa taka zawierana jest w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Stosuje się tutaj „pracownicze” koszty uzyskania przychodów oraz składki ZUS oraz składkę zdrowotną jak przy umowie zlecenia. Może jeszcze w tym przypadku powstać konieczność regulowania podatku VAT, jednakże im bardziej kontrakt zbliża się do umowy o pracę, tym prawdopodobieństwo uznania członka zarządu za podmiot prowadzący samodzielną działalność gospodarczą (i tym samym podatnika VAT) jest mniejsza.
Koncepcje mieszane
Możliwe są także mieszane koncepcje, np. pełnienie funkcji na podstawie powołania oraz jednoczesne uzyskiwanie przychodów z innej umowy – zawieranej np. w ramach odrębnej działalności gospodarczej Prezesa Zarządu (opodatkowanej np. podatkiem 19 %). W tym jednak przypadkach dbać należy o to, aby działalność – niejako dodatkowa Prezesa Zarządu – nie mieściła się w zakresie czynności zarządzania podmiotem, a nadto aby była odpowiednio dokumentowana. W przeciwnym razie istnieje ryzyko potraktowania owych dodatkowych czynności jako realizowanych w ramach powołania lub też nawet umowy o pracę. Skutkiem tego mogłoby być niekorzystne dla podatnika opodatkowanie czy oskładkowanie uzyskiwanych przychodów.
Inne możliwości?
Oprócz tego zaproponować można różnego rodzaju programy motywacyjne w tym oparte na opcjach, co może prowadzić do istotnego zmniejszenia obciążeń podatkowych oraz ZUS-owskich. O tym może jednak w kolejnych wpisach.