Prawo spółek
Uchwała w sprawie dalszego istnienia spółki
Czasami po sporządzeniu sprawozdania finansowego spółki okazuje się, że spółka zanotowała dość istotną stratę. W pewnych przypadkach może to się wiązać z koniecznością niezwłocznego zwołania zgromadzenia wspólników dla podjęcia uchwały w sprawie dalszego istnienia spółki.
Z czego wynika obowiązek podjęcia uchwały w sprawie dalszego istnienia spółki
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podstawę stanowi art. 233 K.s.h. Stanowi on o tym, że jeśli z bilansu wynika, że strata spółki przewyższa kwotę stanowiącą sumę kapitału zapasowego oraz kapitału rezerwowego oraz połowę kapitału zakładowego – wówczas to powinna zostać podjęta przez wspólników uchwała w sprawie dalszego istnienia spółki.
Odpowiednikiem tego przepisu w przypadku spółki akcyjnej jest art. 397 K.s.h. Różnica polega na tym, że w przypadku spółki akcyjnej uchwała w sprawie dalszego istnienia spółki powinna zostać podjęta, jeśli wartość straty przewyższy sumę kapitału zapasowego, rezerwowego oraz jedną trzecią kapitału zakładowego.
Co powinna regulować uchwała w sprawie dalszego istnienia spółki
W pierwszym rzędzie trzeba wskazać, że celem zwołania zgromadzenia na którym będzie podejmowana uchwała w sprawie dalszego istnienia spółki jest generalnie poinformowanie wspólników o nieszczególnie dobrej sytuacji finansowej firmy. To do wspólników należeć będzie w takiej sytuacji decyzja czy likwidować spółkę czy jednak decydować się na dalsze istnienie spółki.
Zaznaczyć też trzeba, że w wersji pozytywnej nie wystarczy uchwała typu: „Zgromadzenie Wspólników podejmuje uchwałę w sprawie dalszego istnienia spółki”. Zdaniem doktryny, co też wydaje się być w takiej sytuacji logiczne uchwała powinna wskazywać na plan naprawczy, względnie przynajmniej na jego założenia. Jako formułę dokapitalizowania spółki można rozważać podwyższenie kapitału zakładowego przez wspólników lub inwestora czy też ewentualnie wniesienie dopłat do spółki z o.o.
W przypadku decyzji negatywnej generalnie powinna zostać podjęta uchwała w spawie rozwiązania spółki, która inicjuje postępowanie likwidacyjne.
W każdym przypadku pamiętać jednak trzeba, żeby przedmiotowe uchwały były podejmowane zgodnie z przepisami K.s.h. i w odpowiednim trybie.
Niezależnie od obowiązków wynikających z K.s.h. w tym zakresie, trzeba sobie jeszcze zdawać sprawę z ewentualnych obowiązków zarządu wynikających z prawa upadłościowego, jeśli spółka stanie się lub już jest podmiotem niewypłacalnym. O tym może jednak w innym wpisie.