#Nowy Ład
Podatek estoński – a może warto się przekształcić?
Podatek estoński a właściwie ryczałt od dochodów spółek zyskał na popularności dopiero od 1 stycznia 2022 r. Poprzednio ze względu na wyśrubowane wymagania, jakie musiały spełnić spółki chcące skorzystać z niższego opodatkowania bardzo niewiele podmiotów zdecydowało się na zastosowanie ww. regulacji podatkowych.
Podatek estoński – jakie zmiany od 1.01.2022 r.
Po zmianie regulacji podatkowych z estońskiego CIT mogą skorzystać podmioty różnego rodzaju tj. zarówno mniejsze jak i większe, został bowiem zlikwidowany dotychczasowy limit przychodów.
Pod kątem podmiotowym tę formę opodatkowania można obecnie stosować w spółkach różnego typu tj. w spółkach kapitałowych: w spółce z o.o. spółce akcyjnej, prostej spółce akcyjnej, ale też i w spółce komandytowej czy w spółce komandytowo-akcyjnej, które są spółkami osobowymi. Nie jest to zatem formuła przeznaczona tylko dla spółek kapitałowych.
Ustawodawca zrezygnował przy tym z wymogu dokonywania przez podatników opodatkowanych estońskim CIT określonych rodzajowo wydatków inwestycyjnych. Obecnie pozostał wymóg zatrudniania co najmniej 3 pracowników na podstawie umowy o pracę na pełny etat, lub też równoważnie traktowany obowiązek ponoszenia wydatków w określonej kwocie na rzecz osób zatrudnianych na innych podstawach prawnych. Warto też pamiętać, że podatnicy rozpoczynający działalność oraz mali podatnicy mogą dochodzić do realizacji tych warunków stopniowo.
Skorzystanie z ryczałtu od dochodów dawać będzie prawo do niższego opodatkowania wypłaty zysku w postaci dywidendy niż przy zasadach klasycznych. W przypadku małego podatnika CIT i PIT traktowane łącznie dawać będą opodatkowanie na poziomie 20% – zamiast 26,29%. W przypadku większych podatników CIT i PIT to 25% – zamiast 34,39%.
„Wyjście” z estońskiego CIT nie będzie się wiązać z zapłatą podatku od całości zysku wygenerowanego w okresie korzystania przez spółkę z tych przepisów. Podatek od tego zysku – tak jak w systemie estońskim – podlegał będzie zapłacie dopiero przy jego dystrybucji na rzecz wspólników. Wysokość podatku określa się poprzez zastosowanie stawki opodatkowania, która obowiązywała w okresie rozliczania się estońskim CIT.
Więcej na temat w artykule pt. NOWY ŁAD a podatek estoński
Przekształcenie przedsiębiorcy a estoński CIT
Ustawa o CIT wprowadza okres „karencji” w zakresie objęcia estońskim CIT dla spółek, które uczestniczyły w określonych czynnościach restrukturyzacyjnych.
Dotyczy to m.in. podatników utworzonych w wyniku podziału czy połączenia, czy też jeśli doszło np. do wniesienia do danego podmiotu przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątkowych przedsiębiorstwa powyżej 10.000 euro. Obejmuje to także podatników, którzy zostali podzieleni przez wydzielenie, albo wnieśli do innego podmiotu aport w opisanej powyżej postaci, jak również spółkę przejmującą czy otrzymującą wkład niepieniężny.
Okres karencji czyli przesunięcia w czasie w zakresie „wejścia” do estońskiego CIT został ustalony przez ustawodawcę na minimalnie 24 miesiące licząc od daty utworzenia podmiotu, dokonania podziału czy wniesienia aportu.
Przedsiębiorca po przekształceniu działalności może od razu zostać podatnikiem estońskiego CIT
Istotne dla podatkowego planowania strategicznego jest, że ww. karencja czyli przesunięcie w czasie „wejścia” do podatku estońskiego nie dotyczy spółek powstałych z przekształcenia. Podmiot powstały z przekształcenia praktycznie od razu po przekształceniu może stać się podatnikiem estońskiego CIT.
Dotyczy to także spółek, które powstały na skutek przekształcenia przedsiębiorcy wpisanego do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.
Ze względu na fakt, iż estoński CIT może być stosowany tylko przez podmioty działające w określonej formie prawnej, konieczne jest uprzednie przekształcenie przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, jednoosobową spółkę akcyjną lub w prostą spółkę akcyjną – zgodnie z zasadami opisanymi w art. 584 1 K.s.h.
Zaznaczyć trzeba, że przedsiębiorca wpisany do CEiDG nie może być obecnie przekształcony w inny rodzaj spółki niż wskazane powyżej. Jednakże już to przekształcenie otwiera przed przedsiębiorcą możliwość dalszych zmian, oczywiście wówczas kiedy uzna to on za konieczne.
W szczególności jednak pod kątem podatkowym taka spółka powstała z przekształcenia przedsiębiorcy wpisanego do CEiDG może stać się podatnikiem estońskiego CIT. O tym traktuje nasza ostatnia publikacja pt. „Przekształcenie przedsiębiorcy w spółkę kapitałową jako wstęp do podatku estońskiego(z uwzględnieniem najnowszych interpretacji podatkowych)”. Opisuje na pokrótce procedury prawne prowadzące do takiego przekształcenia oraz wskazuje na najbardziej istotne skutki podatkowe tych działań, oraz zawiera tezy z najświeższych interpretacji podatkowych w temacie przekształcenia przedsiębiorcy i estońskiego CIT. Zapraszamy do lektury.