Prawo podatkowe
FUNDACJA RODZINNA (2) – zwolnienia dochodów funduszu z opodatkowania
Fundacja rodzinne jest nową instytucją w prawie polskim. Przepisy w tym zakresie obowiązują od dnia 22 maja 2023 r. Ustawa o fundacjach rodzinnych zawiera kilka korzystnych rozwiązań podatkowych dla zainteresowanych fundatorów. Poniżej więcej informacji na temat działalności gospodarczej fundacji rodzinnej oraz zwolnienia fundacji z podatku CIT.
Jakie dochody fundacji rodzinnej zwolnione są z opodatkowania?
Jak wskazano już w poprzednim artykule z cyklu: pt. FUNDACJA RODZINNA (1) – wnoszenie majątku do Fundacji rodzinnej – fundacja rodzinna podlega generalnie podmiotowemu zwolnieniu z podatku dochodowego od osób prawnych.
Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt. 25) Ustawy o CIT: „Zwalnia się od podatku: (…) 25) fundację rodzinną”.
Art. 6 ust. 6 i 7 ustawy o CIT wskazują, że powyższe podmiotowe zwolnienie z podatku CIT: „nie ma zastosowania do podatku, o którym mowa w art. 24b (podatek od przychodów z budynków) i art. 24q (podatek od różnego typu świadczeń wypłacanych przez fundację – o czym będzie w kolejnym artykule z cyklu).
Zaznaczyć natomiast trzeba, że z mocy art. 6 ust. 7 Ustawy o CIT:
„Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 25, nie ma zastosowania do działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres określony w art. 5 ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej”.
Zakres prowadzenia działalności gospodarczej przez fundację rodzinną
Art. 5 ust. 1 Ustawy o fundacji rodzinnej określa, że fundacja może prowadzić działalność gospodarczą, jednakże tylko w zakresie opisanym w art. 5 ustawy tj. w zakresie:
- zbywania mienia, o ile mienie to nie zostało nabyte wyłącznie w celu dalszego zbycia;
- najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie;
- przystępowania do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, spółdzielni oraz podmiotów o podobnym charakterze, mających swoją siedzibę w kraju lub za granicą, a także uczestnictwa w tych spółkach, funduszach, spółdzielniach oraz podmiotach;
- nabywania i zbywania papierów wartościowych, instrumentów pochodnych i praw o podobnym charakterze;
- udzielania pożyczek:
- spółkom kapitałowym, w których fundacja rodzinna posiada udziały lub akcje,
- spółkom osobowym, w których fundacja rodzinna uczestniczy jako wspólnik,
- beneficjentom;
- obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu dokonywania płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej;
- prowadzenia przedsiębiorstwa w ramach gospodarstwa rolnego.
Jakie grożą sankcje za prowadzenie działalności gospodarczej przez Fundację rodzinną, która wykracza poza wymienione w akapicie pierwszym zakresy
W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej wykraczającej poza ww. zakresy fundacja rodzinna zobowiązana będzie do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych wg stawki 25%.
Fundacja rodzinna w organizacji
Na skutek nowelizacji pierwotnej Ustawy o Fundacji rodzinnej wprowadzona została modyfikacja w zakresie zwolnienia od podatku CIT fundacji w organizacji.
Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami fundacja rodzinna w organizacji traci prawo do zwolnienia podmiotowego z art. 6 ust. 1 pkt. 25) Ustawy o CIT, w przypadku gdy nie została zgłoszona do rejestru fundacji rodzinnych w terminie sześciu miesięcy od dnia jej powstania albo postanowienie sądu rejestrowego odmawiające jej zarejestrowania stało się prawomocne, przy czym utrata prawa do zwolnienia następuje od dnia powstania fundacji rodzinnej w organizacji.
W takim przypadku fundacja rodzinna w organizacji będzie obowiązana do złożenia zeznania podatkowego oraz zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.
Podsumowanie
Co do zasady, bieżące dochody fundacji rodzinnej z działalności określonej w art. 5 Ustawy o fundacji rodzinnej nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem CIT, co stanowi niewątpliwą zaletę tej instytucji prawnej.
Fundacja rodzinna może także prowadzić działalność w innych zakresach, jednakże ustawodawca na takie przypadki przewidział obowiązek opodatkowania dochodów fundacji stawką 25%, a zatem wyższą niż najwyższa standardowa stawka podatku CIT dla innych podmiotów tj. 19%.
W kolejnym artykule temat opodatkowania beneficjentów fundacji rodzinnej.
Podstawa prawna
- Ustawa z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej, Dz.U. z 2023 r. poz. 326.
- Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2022 r. poz. 2587).
Stan prawny na dzień 13 czerwca 2023
Małgorzata Gach, radca prawny i doradca podatkowy, Kancelaria Radcy Prawnego Małgorzata Gach