Prawo podatkowe
Podatki 2025: Kasowy PIT dla przedsiębiorców
Z dniem 1 stycznia 2025 r. przedsiębiorcy – podatnicy PIT, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą mogą korzystać z metody kasowej rozliczenia podatku. Z tym bowiem dniem wchodzi w życie Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1593), która wprowadza tzw. kasowy PIT. Poznajmy najważniejsze informacje w tym zakresie.
Zdjęcie Freepik
Kasowy PIT – czym jest
W obowiązującym stanie prawnym przedsiębiorcy mają obowiązek zapłacić podatek od przychodu wtedy, gdy wystawiają fakturę za sprzedany towar lub wykonaną usługę. Nieważne jest, czy już otrzymali należne środki z tego tytułu. W świetle art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Zastosowanie znajduje tzw. metoda memoriałowa.
Jak wyjaśnia projektodawca ustawy nowelizującej PIT
„Kasowy PIT to adresowana do przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach metoda rozliczania dotycząca możliwości ustalania daty powstania przychodu z działalności gospodarczej i potrącania kosztów uzyskania przychodów, po uregulowaniu należności”.
Powyższe oznacza, że przedsiębiorca uzyskuje/wykazuje przychód z prowadzonej działalności gospodarczej wtedy, gdy otrzyma zapłatę od kontrahenta za wcześniej wystawioną/wystawione dla niego fakturę za mu sprzedany towar lub wykonaną usługę.
Kasowy PIT – kto będzie mógł z niego skorzystać ?
Jak podaje projektodawca ustawy nowelizującej PIT
„Kasowy PIT, co do zasady, będą mogli stosować również podatnicy rozpoczynający prowadzenie działalności gospodarczej dla przychodów z tej działalności osiągniętych w roku jej rozpoczęcia.
Kasowy PIT jest adresowany do małych firm, prowadzących działalność w niewielkich rozmiarach, ponieważ to takie firmy najbardziej dotyka problem zatorów płatniczych jako najsłabszych podmiotów na rynku” [1] .
Z metody kasowej w podatku dochodowym od osób fizycznych będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, „(-) którzy będą opłacać podatek dochodowy według skali podatkowej (art. 27 ustawy PIT), IP BOX (art. 30ca ustawy PIT), podatek liniowy (art. 30c ustawy PIT) oraz ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (rozdział 2 ustawy o ryczałcie)” .
Natomiast „(-) prawa do kasowego PIT nie będą miały osoby prowadzące działalność gospodarczą np. w formie spółki cywilnej czy spółki jawnej” – wskazuje projektodawca [2] .
Przeczytaj także: IP BOX (Innovation Box) – najważniejsze informacje
Zobacz nasze e – booki:
Istotne!
Kasowy PIT będzie miał zastosowanie wyłącznie do przychodów, które wynikają z transakcji dokonywanej pomiędzy przedsiębiorcami (B2B) i zostały udokumentowane wystawianymi fakturami. Podatnicy są obowiązani prowadzić ewidencję faktur dokumentujących przychody rozliczane metodą kasową. Ewidencja ta zawiera datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności wynikającą z faktury oraz datę uregulowania należności.
W celu rozpoznawania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych wynikających z umów zawieranych pomiędzy przedsiębiorcą a konsumentem (B2C) dalszym ciągu będzie stosowana w PIT metoda zasada memoriału (art. 14 ust. 1 ustawy o PIT) [3].
Kasowy PIT – data powstania przychodu
Z art. 1 ustawy nowelizującej PIT wynika, że w metodzie kasowej
„(-) za datę powstania przychodu uważa się dzień uregulowania należności, nie późniejszy niż dzień:
1) upływu 2 lat, licząc od dnia wystawienia faktury, albo
2) likwidacji działalności gospodarczej”.
Należy podkreślić, że „(-) przez uregulowanie należności rozumie się również:
1) częściowe uregulowanie należności;
2) wpłaty na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych”.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia, że powstanie przychodu nie później niż w terminie 2 lat:
- licząc od daty wystawienia faktury będzie oznaczać „(-) to, że z upływem 2 lat, licząc od daty wystawienia faktury, podatnik będzie obowiązany rozpoznać przychód z działalności gospodarczej, nawet jeżeli w tym czasie nie otrzyma od kontrahenta zapłaty wynikającej z wystawionej faktury”. W metodzie kasowej przychód będzie powstawał również nie później niż w dacie likwidacji działalności gospodarczej.
- licząc od dnia likwidacji działalności gospodarczej będzie oznaczać, że „W przypadku gdy podatnik nie otrzyma należności wynikającej z wystawionej faktury przed dniem likwidacji działalności gospodarczej, będzie obowiązany do rozpoznania przychodu wynikającego z wystawionej faktury najpóźniej w dacie jej likwidacji, nawet jeżeli od daty wystawienia faktury nie upłynęły jeszcze 2 lata”.
Przychodem powstałym w dacie uregulowania należności będzie „również, np. zapłacona zaliczka, przedpłata czy zapłacona rata” [4].
Jakie warunki musi spełnić jednoosobowy przedsiębiorca, żeby mógł rozliczać swój PIT metodą kasową ?
Kasowy PIT stanowi dobrowolną formę rozliczeń z urzędem skarbowym. Zgodnie z art. 1 ustawy nowelizującej podatnik może rozliczać PIT metodą kasową, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
„1) przychody z prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej w roku bezpośrednio poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 000 000 zł, przy czym w przypadku przedsiębiorstwa w spadku w przychodach uwzględnia się również przychody z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie przez zmarłego przedsiębiorcę;
2) w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą nie prowadzi ksiąg rachunkowych;
3) złoży właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze metody kasowej rozliczania przychodów w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, a w przypadku podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu rozpoczęcia działalności gospodarczej, a jeżeli rozpoczęcie działalności gospodarczej nastąpiło w grudniu roku podatkowego – w terminie do końca roku podatkowego”.
Zobacz artykuł archiwaln: Zarząd sukcesyjny a podatki
Ważne!
Z dyspozycji art. 1 ustawy nowelizującej PIT wynika, że w przypadku wyboru metody kasowej rozliczania przychodów podatnik jest obowiązany stosować tę metodę przez cały rok podatkowy. Jeżeli przedsiębiorca w roku podatkowym, w którym stosował metodę kasową rozliczania przychodów, zmarł, przedsiębiorstwo w spadku stosuje tę metodę do końca tego roku podatkowego. Dokonany wybór metody kasowej rozliczania przychodów dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z metody kasowej rozliczania przychodów.
Źródło:
- Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw
- Art. 1 Ustawy z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1593) obowiązującej z dniem 1 stycznia 2025 roku.
Objaśnienie:
[2] Tamże.
[3] W uzasadnieniu wyroku z dnia 26 września 2024 r. ( sygn. akt I SA/Po 898/23, Legalis nr 3125134 ) WSA w Poznaniu podał, że tzw. zasadę memoriału wyraża „(-) „art. 14 ust. 1 i 1c ustawy o PDOF (-). Na tle wskazanej regulacji trafnie wywiedziono, że jeżeli data sprzedaży jest wcześniejsza od daty wystawienia faktury to przychód powinien zostać zaewidencjonowany w dacie sprzedaży”.
Stan prawny na dzień 28 listopada 2024 r.
Małgorzata Gach, Wanda Książek