Prawo podatkowe
8,5 % stawka podatku w IT
Coraz większa liczba specjalistów IT decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej, wobec czego stają oni przed dylematem związanym z wyborem sposobu opodatkowania. Jedną z opcji, która zyskuje na popularności w tym środowisku jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Obraz Gerd Altmann z Pixabay
Powszechnie słyszy się o opodatkowaniu programistów ryczałtem w wysokości 12%, jednakże przecież branża IT, to nie tylko programiści, ale cały szereg specjalistów, którzy w niektórych przypadkach mogą zostać opodatkowani ryczałtem w wysokości 8,5%. Jak więc wybrać stawkę ryczałtu? Z pomocą przychodzi ustawa z dnia 20 listopada 1998 r., o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (u.z.p.d.), a także stanowiska organów podatkowych.
Uwagi ogólne o zryczałtowanym podatku dochodowym
Zgodnie z art. 1 ust. 1 u.z.p.d. „ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą”. Definicję pozarolniczej działalności gospodarczej odnajdziemy natomiast w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), który wskazuje, że jest to „działalność zarobkowa wytwórcza, budowlana, handlowa lub usługowa, prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły”. Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 u.z.p.d., „działalnością usługową jest pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU).”
Decydując się na opodatkowanie przychodów w formie ryczałtu, należy pamiętać o limicie w wysokości 2 000 000 euro. Po przekroczeniu tej kwoty, nie będzie bowiem możliwe rozliczanie się w tej formie.
Art. 6 ust. 4 pkt 1a: „Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro (…)”
Kolejnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, są wyłączenia z art. 8 u.z.p.d., a w szczególności ust. 2 tego przepisu. Należy pamiętać chociażby o tym, że w sytuacji świadczenia na rzecz byłego pracodawcy usług w ramach działalności gospodarczej tożsamych z tymi, które były świadczone na jego rzecz w ramach stosunku pracy, nie przysługuje prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Dotyczy to jednak sytuacji, w których takie usługi są świadczone w bieżącym roku podatkowym lub były świadczone w roku poprzedzającym ten rok podatkowy.
Stawka 12% podatku w IT
Zgodnie z ustawą, 12% stawką podatku zostały objęte przychody ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych, oprogramowania systemowego czy też użytkowego. Ponadto, w tej stawce ryczałtu mieszczą się usługi związane z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego, związane z oprogramowaniem, doradztwem w zakresie oprogramowania, instalowania oprogramowania oraz związane z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi. W praktyce, większość specjalistów z branży IT będzie mogła korzystać z opodatkowania powyższą stawką.
Stawka 8,5% podatku w IT
Branża IT to jednak nie tylko programiści, ale cały szereg specjalistów, którzy nawet niekoniecznie muszą mieć coś wspólnego z programowaniem, czy też posiadać wiedzę techniczną z zakresu informatyki. W obecnych czasach w branży IT niezbędne są również osoby posiadające szeroko rozwinięte kompetencje miękkie, takie jak komunikatywność, zdolność do rozwiązywania problemów, umiejętność motywowania zespołu do pracy i dbania o dobrą atmosferę wśród współpracowników, czy też kontakt z klientami, a szczególnie klientami „trudnymi”.
Spośród takich specjalistów wyróżnić można chociażby Scrum Masterów czy też Project Managerów. Osoby świadczące te usługi z reguły będą mogły korzystać z jeszcze niższej stawki ryczałtu, mianowicie 8,5%.
Takie podejście potwierdzają liczne stanowiska organów podatkowych. Przykładowo, w interpretacji indywidualnej wydanej dnia 15 września 2023 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.510.2023.2.ID, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał: „
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której świadczy usługi dla firmy informatycznej. W ramach prowadzonej działalności świadczy Pani usługi jako Scrum Master. Świadczone usługi sklasyfikowała Pani pod symbolem 74.90.20.0 – Pozostałe usługi profesjonalne, techniczne i handlowe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Prowadzona przez Panią działalność jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do działalności wykonywanej przez Panią nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy. Mając na uwadze opis sprawy i powołane przepisy prawne wskazać należy, że usługi Scrum Mastera świadczone przez Panią i sklasyfikowane wg PKWiU 74.90.20.0, podlegają opodatkowaniu stawką 8,5%,zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym o niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”
Analogiczne stanowisko zajął również w Piśmie z dnia 1 sierpnia 2024 roku, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.399.2024.2.IM, w którym stwierdził, że:
„w świetle wykonywanych działań tj. świadczenia usług Scrum Mastera dla jednostek gospodarczych, prowadzona przez Pana usługa będzie podlegać opodatkowaniu stawką ryczałtu 8,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”
W odniesieniu natomiast do usług świadczonych przez Project Managerów, przydatna będzie interpretacja indywidualna z dnia 9 sierpnia 2024 r., sygn. 0112-KDSL1-2.4011.346.2024.2.PS, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zajął korzystne dla podatnika stanowisko, wskazując:
„Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, ze przychody uzyskiwane przez Pana w latach 2023 – 2024 oraz w latach kolejnych ze świadczenia w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej usługi będącej przedmiotem wniosku, polegającej na pełnieniu funkcji Project Managera, sklasyfikowanej według PKWiU pod symbolem 70.22.20.0 – „Pozostałe usługi zarządzania projektami, z wyłączeniem projektów budowlanych” podlegały/podlegają/będą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.”
Podsumowanie
Oprócz podstawowej, najbardziej rozpowszechnionej wśród specjalistów IT 12% stawki ryczałtu, w niektórych przypadkach, dotyczących między innymi Scrum Masterów czy też Project Managerów, możliwe będzie stosowanie stawki ryczałtu w wysokości 8,5%. Aktualnie organy podatkowe zajmują korzystne dla tych podatników stanowiska. Jednakże pamiętać należy, że bezpieczeństwo podatkowe dla podatnika zapewnia wyłączne uzyskanie indywidulanej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Taki wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego może być poprzedzony wystąpieniem do Głównego Urzędu Statystycznego o wydanie tzw. opinii klasyfikacyjnej, która wskazywać będzie na to jakie oznaczenie zgodnie z PKWiU należy stosować do usług opisanych przez podatnika.
Bibliografia:
- Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne
- Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Pismo z dnia 15 września 2023 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej , sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.510.2023.2.ID
- Pismo z dnia 1 sierpnia 2024 roku, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.399.2024.2.IM
- Pismo z dnia 9 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.346.2024.2.PS.
Stan prawny na dzień 18 grudnia 2024 r.
Katarzyna Surma-Winiarska, aplikantka radcowska w Kancelarii Radcy Prawnego Małgorzaty Gach