E-BOOKI
E-book: Ulga badawczo-rozwojowa – koszty kwalifikowane – interpretacje podatkowe
Już wkrótce w moim internetowym sklepie pojawi się nowy e-book, który poświęcony został w całości podatkowym aspektom związanym z ulgą badawczo-rozwojową zwaną ulgą B+R.

Czym jest działalność badawczo-rozwojowa?
Zgodnie z art. 4a ustawy o CIT oraz art. 5a ustawy o PIT, działalność badawczo-rozwojowa to:
„działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów do tworzenia nowych zastosowań”.
Ważne jest, że definicje tych pojęć znajdują się nie w ustawach o podatkach dochodowych ale w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym. Jak zatem należy rozumieć te pojęcia?
Ulga badawczo-rozwojowa
Ulga badawczo-rozwojowa, czyli ulga B+R, to istniejąca już od jakiegoś czasu ulga wspierająca przedsiębiorców. Może z niej skorzystać każdy, o ile w swojej firmie prowadzi prace badawczo-rozwojowe i ponosi w związku z tym określone wydatki.
Pozwala ona na podwójne odliczenie wydatków związanych właśnie z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. W pierwszej kolejności podatnik ma możliwość odliczenia kosztów podatkowych na zasadach ogólnych. Dalej może jednak dodatkowo odliczyć 100% (lub nawet 150 %, gdy posiada status centrum badawczo-rozwojowego) kosztów definiowanych jako koszty kwalifikowane.
Skorzystanie z tej ulgi oznacza zatem możliwość znacznego zmniejszenie podatku PIT lub CIT.
Zobacz także: Ulga podatkowa na badania i rozwój (ulga B+R) – najważniejsze informacje
Warunki skorzystania z ulgi B + R
Zaletą ulgi B +R jest fakt, iż warunki skorzystania z niej nie są nadmiernie surowe, zaś ulga to wbrew obiegowym poglądom może być wykorzystywana nie tylko przez firmy nastawione na działalność stricte badawczo-rozwojową.
Nie ma nadto ograniczenia co do wielkości firmy, która chce z takiej ulgi skorzystać. Mogą to być zatem firmy z sektora MŚP lub też firmy znacznie większe.
Ważne jest również, że projekty realizowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej nie muszą być innowacyjne na większą skalę, istotne jest tylko aby nowe rozwiązanie dotyczyło konkretnego przedsiębiorcy, który je wdraża. Podobne rozwiązania funkcjonujące na rynku nie stanowią przeszkody do rozliczenia tej ulgi u konkretnego przedsiębiorcy.
Prace badawczo-rozwojowe przedsiębiorcy mogą się przy tym odnosić zarówno do towarów, jak i usług czy procesów stosowanych dotychczas w przedsiębiorstwie. Nie jest natomiast wymagane aby prace podejmowane przez przedsiębiorcę zawsze kończyły się wynikiem pozytywnym, tj. wdrożeniem efektów tych prac. Osiągnięcie efektu nie jest warunkiem sine qua non do skorzystania z ulgi.
Nowy e-book dotyczący ulgi B+R
Więcej informacji na temat ulgi badawczo-rozwojowej, wydatków uznawanych za kwalifikowane i innych kwestii związanych z ulga B + R, będziecie mogli Państwo znaleźć w e-booku „Ulga badawczo-rozwojowa – koszty kwalifikowane – interpretacje podatkowe”.
E-book ten bazujący na aktualnych interpretacjach podatkowych pojawi się w sklepie internetowym na stronie mojego bloga Prawo dla księgowych już za tydzień 7 września br. Na razie udostępniamy Państwu spis treści e-booka. Aby go uzyskać wystarczy zapisać się do naszego newslettera i pobrać darmowy plik PDF.
Mamy nadzieję, że sięgną Państwo po całą publikację i będzie ona przydatna szczególnie w Państwa praktyce zawodowej.
Oprócz spisu treści nasi subskrybenci przy zakupie e-booka otrzymają dodatkowy bonus w postaci:
- gotowego szablonu uchwały powołującej dział badawczo-rozwojowy,
- gotowego szablonu regulaminu działu badawczo-rozwojowego,
Małgorzata Gach
Źródła:
– Ustawa z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm.)
– Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. 1991 nr 80 poz. 350)