Prawo podatkowe
Ulga na robotyzację – co nie jest robotem przemysłowym
W pierwszej części artykułu Nie zawsze zakupiona maszyna będzie robotem przemysłowym (1) przedstawiłyśmy stanowisko organu skarbowego w zakresie spełniania przez zakupione roboty wraz z osprzętem ustawowej definicji robota przemysłowego. W wydawanych interpretacjach indywidualnych organ skarbowy wskazuje, że „Jednym z warunków uznania maszyny za robota przemysłowego jest to, żeby służył on do zastosowań przemysłowych”
Powyżej stanowisko Dyrektora KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 4 stycznia 2023 r. (sygn.: 0111-KDIB1-3.4010.732.2022.2.MBD).
Czytaj także: Nie zawsze zakupiona maszyna będzie robotem przemysłowym (1)
Jakie roboty nie będą spełniać definicji robota przemysłowego ?
Przykład z interpretacji indywidualne:
Z opisu stanu faktycznego wynika, że w celu usprawnienia i zautomatyzowania procesu odbioru, kontroli jakości i układania wytworzonych butelek, Spółka zainstalowała w posiadanym zakładzie produkcyjnym kilka zaawansowanych technologicznie robotów w postaci urządzeń systemu odbioru, kontroli i układania butelek.
„Roboty posiadają wbudowany komputer i inne systemy zaawansowanej elektroniki i automatyki, które pozwalają na bieżące programowanie pracy Robotów, monitorowanie efektywności i sposobu wykonywania pracy przez Roboty oraz diagnozowanie ewentualnych błędów i korygowanie ustawień do bieżących potrzeb Spółki. (-) Roboty są ściśle zintegrowane i dopasowane do maszyn służących do produkcji butelek”.
Spółka chciała wiedzieć, czy opisane w stanie faktycznym roboty spełniają definicję robota przemysłowego?
W interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2022 r. (sygn.: 0111-KDIB1-1.4010.363.2022.2.SG)Dyrektor KIS stwierdził, że:
„roboty wykorzystywane w celu usprawnienia i zautomatyzowania procesu odbioru, kontroli jakości i układania wytworzonych butelek nie dotyczą bezpośredniej produkcji butelek, lecz stanowią etap po produkcyjny. Nie będą zatem spełniały definicji robota przemysłowego (-), a tym samym nie będą mogły skorzystać z ulgi na robotyzację”.
Jakie roboty nie podlegają zatem uldze na robotyzację?
Podatnik nie będzie mógł skorzystać z ulgi na robotyzację, jeżeli zakupione przez niego roboty nie będą wykorzystywane do celów produkcyjnych.
Przykład z interpretacji indywidualnej:
Z opisu stanu faktycznego wynika, że:
„Spółka dokonała zakupu systemu automatycznego transportu z 7 sztukami Wózków Automatycznych (-). Wózki Automatyczne, nabywane przez Spółkę są pojazdami zautomatyzowanymi, obsługiwanymi za pomocą inteligentnego oprogramowania. (-) Pakiet Oprogramowania zarządza zautomatyzowanymi operacjami (-). Oprogramowanie to działa samodzielnie lub jako warstwa komunikacyjna z systemami zarządzania magazynem i systemami produkcyjnymi. Dzięki korelacji Wózków Automatycznych i Oprogramowania, Wózki te są automatycznie sterowane. Wózki jakie nabyła Spółka są fabrycznie nowe, zakupione od producenta (-) ”.
W interpretacji indywidualnej z dnia 10 stycznia 2023 r. (sygn. :0114-KDIP2-1.4010.235.2022.1.KW) Dyrektor KIS wyjaśnił:
„że roboty wykorzystywane w celach magazynowych oraz przemieszczania towarów w magazynach przemysłowych (na potrzeby składowania i dystrybucji wyprodukowanych towarów) oraz w magazynach, hurtowniach i centrach dystrybucyjnych (odrębnych od zakładów przemysłowych) nie będą spełniały definicji robota przemysłowego określonej w art. 38eb ust. 3 updop, ponieważ nie będą wykorzystywane »dla zastosowań przemysłowych« (tj. w produkcji różnego rodzaju towarów i wyrobów), a tym samym nie będą mogły skorzystać z ulgi na robotyzację”.
Tożsame stanowisko organu skarbowego zostało przedstawione w interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 24 listopada 2022 r., (sygn.: 0114-KDIP2-1.4010.98.2022.1.MW) oraz w dniu 4 listopada 2022 r. (sygn.: 0111-KDIB1-2.4010.427.2022.2.AW).
Podsumujmy ….
W wydawanych interpretacjach indywidualnych organ skarbowy nie uznaje za roboty przemysłowe robotów służących do celów niezwiązanych z procesem produkcji. Obecnie nie ma wydanych objaśnień podatkowych przez Ministerstwo Finansów jak również orzecznictwa sądowego w tym zakresie. Pozostaje jedynie wystąpienie do Dyrektora Krajowej Administracji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia lub zanegowania stanowiska podatnika, czy zakupiony robot wraz z osprzętem będzie spełniał definicję robota przemysłowego.
Podstawa prawna:
- Art. 52jb ust 1 – 3 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 2647)
- Art. 38eb ust. 1 -3 Ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Stan prawny na dzień 18 kwietnia 2023 roku
Małgorzata Gach
Wanda Książek