Tag: NSA

wynagrodzenie dla komplementariusza

Wynagrodzenie dla komplementariusza w spółce komandytowej

Podmioty funkcjonujące w formule spółki komandytowej mają czasami kłopot z tym czy komplementariusz w spółce komandytowej może pobierać wynagrodzenie za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie. Dotyczy to zarówno komplementariuszy będących osobami fizycznymi jak i osobami prawnymi. Wynagrodzenie dla komplementariusza w spółce komandytowej – gdzie zatem jest problem?

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: PODATKI, SPÓŁKI, | Data: .

Odpisy amortyzacyjne po przekształceniu spółki

W jednym z niedawnych orzeczeń, tj. w wyroku z dnia 15 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 3543/13) przedmiotem zainteresowania NSA były odpisy amortyzacyjne po przekształceniu spółki z o.o. w spółkę komandytową. Wcześniej, tj. przed przekształceniem do spółki z o.o. został wniesiony wkład niepieniężny. Został on przy tym tak zrealizowany, że jedynie cześć wartości wniesionego wkładu (były to środki trwałe i wartości niematerialne i prawne) zostało przekazane na kapitał zakładowy, a pozostała część jako agio emisyjne zostało ujęte rachunkowo na kapitale zapasowym. Pod kątem podatkowych odpisów amortyzacyjnych w spółce z o.o. niestety konieczne było stosowanie art. 16 ust. 1 pkt 63 lit. d) ustawy o CIT.

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: PODATKI, | Data: .

Przychód z dzierżawy znaku towarowego opodatkowany ryczałtem od przychodów – stanowisko WSA

Niejednokrotnie okazuje się, że trochę zapomniany i pomijany znak towarowy nabiera w ciągu działania podmiotu istotnego znaczenia. Niewątpliwie jeśli ze znakiem towarowym wiąże się dobra marka towarów, renoma, tradycja czy stała klientela, to wpływa to istotnie na zwiększenie jego wartości. Czasami formalnie prawo do takiego znaku posiada osoba fizyczna, np. ta która założyła firmę w przeszłości. Aby spółki danej osoby mogły faktycznie oznaczać np. swoje towary lub punkty sprzedaży ww. znakiem konieczne jest oczywiście prawne uregulowanie tej sfery.  Czy przychody z dzierżawy znaku towarowego mogą być opodatkowane wg stawki 8,5 % ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Autor: Małgorzata Gach | Kategoria: PODATKI, | Data: .