Prawo gospodarcze
Od połowy grudnia br. zmiany w CEIDG
Od dnia 13 grudnia 2021 roku wprowadzone zostały zapowiadane już od początku br. zmiany związane z Centralną Ewidencją i Informacją o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Dotyczą one zarówno osób chcących założyć działalność jak i już zarejestrowanych przedsiębiorców. Poznajcie szczegóły tych zmian.
Zmiany w zakresie funkcjonowania systemu CEIDG zapowiadane były już dawno. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło wprowadzenie nowych rozwiązań w II kwartale 2021 roku, jednakże plany te zostały zrealizowane dopiero w połowie grudnia br., a dokładniej od 13 grudnia 2021 r.
Podstawowej zmianie uległ sposób składania wniosków do CEIDG. Zlikwidowane zostało także konto na stronie ceidg.gov.pl, przez które dotychczas logowali się przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG. Zastąpiło je Konto Przedsiębiorcy połączone ze stroną Biznes.gov.pl.
Rozwój Biznes.gov.pl
Głównym celem portalu Biznes.gov.pl ma być pomoc w realizacji spraw związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności oraz ułatwienie dokonywania formalności niezbędnych do założenia i prowadzenia firmy. W związku z rozwojem tego portalu oraz wzrostem zainteresowania e-usługami Ministerstwo zdecydowało, że to właśnie Biznes.gov.pl stanie się głównym portalem z e-usługami dla przedsiębiorców. Z kolei obecny portal CEIDG nie tyle zniknie, co zostanie z nim scalony.
Założenie jest takie, że fuzja portali Biznes.gov.pl oraz ceidg.gov.pl ma stanowić ułatwienie dla przedsiębiorcy. W momencie połączenia przedsiębiorca otrzyma jedną platformę, na której będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Wszystko odbywać ma się w ramach Konta Przedsiębiorcy, które jest już aktywne.
Konto przedsiębiorcy
Największą zmianą jest Konto Przedsiębiorcy. Od 13 grudnia 2021 roku przejęło ono automatycznie funkcje dotychczasowego konta na ceidg.gov.pl. Ma być ono wiarygodnym i bezpiecznym miejscem załatwiania wszystkich spraw związanych z prowadzoną przez przedsiębiorcę działalnością, w tym może być wykorzystane do:
- pobrania zaświadczenia o wpisie do CEIDG czy sprawdzenia swojego wpisu,
- złożenia wniosku o wpis do CEIDG,
- zmiany danych firmy,
- zawiedzenia, wznowienia lub zamknięcia firmy,
- przypisania pełnomocnika lub prokurenta i zarządzanie pełnomocnictwami,
- sprawdzenia wysłanych wniosków oraz odpowiedzi urzędów (w tym powiadomień o dokonaniu zmiany lub błędach we wniosku,
- przejrzenia danych archiwalnych dotyczących firmy (starych wniosków oraz wpisów),
Z czasem przewidywane jest wprowadzenie większej liczby udogodnień takich jak lista sugerowanych spraw, które powinno się załatwić w najbliższym czasie oraz alert przypominający o ważnych terminach. Oprócz tego w niedługim czasie przewidywane jest uruchomienie wyszukiwarki firm zarejestrowanych w CEIDG i KRS – narzędzia ułatwiającego przedsiębiorcom weryfikację kontrahentów.
Do Konta Przedsiębiorcy zalogować można się przez login.gov.pl. Po zalogowaniu się na Konto Przedsiębiorcy, przedsiębiorca powinien na nim odnaleźć dane przeniesione z konta na CEIDG, a zatem dane firmy, historię wpisu do CEIDG oraz status złożonych wniosków. Logowanie odbywa się za pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu.
Podsumujmy
Od dnia 13 grudnia 2021 roku zamiast dotychczasowej strony ceidg.gov.pl., sprawy urzędowe związane z CEIDG można już załatwiać przez Konto Przedsiębiorcy na biznes.gov.pl. Jest to istotna zmiana i jak to w przypadku zmian, do nowych funkcjonalności trzeba się będzie przystosować. Należy mieć jednak nadzieję, że w dłuższej perspektywie Konto Przedsiębiorcy faktycznie zapewni kompleksową obsługę e-usług CEIDG i ułatwi przedsiębiorcom przechodzenie przez formalności związane z ich działalnością. Jest więc to platforma, którą warto przetestować.
Stan prawny na dzień 20 grudnia 2021 r.
Agnieszka Gach