Prawo gospodarcze
Wsparcie dla przedsiębiorców z terenów dotkniętych tegoroczną powodzią
Na jakie wsparcie mogą liczyć przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku tegorocznej powodzi ? Poniżej informacje o formach pomocy udzielanych przez urzędy skarbowe i oddziały ZUS.
Obraz PublicDomainPictures z Pixabay
O jakie ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych mogą wnioskować do urzędu skarbowego poszkodowani przedsiębiorcy ?
Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej poszkodowani przedsiębiorcy mogą wnioskować do „swojego urzędu skarbowego” o:
- rozłożenie na raty należności podatkowych (wniosek RAT-Z),
- umorzenie zaległości podatkowej (wniosek UZ-M),
- odroczenie terminu zapłaty należności podatkowych (wniosek TER-Z).
Zobacz nasze wcześniejsze artykuły:
- Przedsiębiorca ma prawo do ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – najważniejsze informacje (1)
- Przedsiębiorca ma prawo do ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – najważniejsze informacje (3)
„We wniosku należy opisać swoją sytuację i uzasadnić potrzebę otrzymania ulgi. Ocena zasadności udzielenia ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych przeprowadzana będzie odrębnie w każdej sprawie przez organ podatkowy, z uwzględnieniem ważnego interesu podatnika lub interesu publicznego” – czytamy w komunikacie KAS.
W przypadku ulg, które stanowią pomoc de minimis, łączna wartość pomocy dla jednego przedsiębiorcy nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro (w ciągu 3 lat).
Pisałyśmy o tym w artykule: Przedsiębiorca ma prawo do ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych – najważniejsze informacje (2)
Wnioski należy składać we właściwym urzędzie skarbowym, poprzez stronę biznes.gov.pl lub przez konto w e-Urzędzie Skarbowym.
Więcej informacji można uzyskać za pośrednictwem specjalnej infolinii KAS: 22 460 59 30 w godz. 8-18.
Organy podatkowe będą rozpatrywały wnioski powodzian w pierwszej kolejności, a zaświadczenia dla poszkodowanych podatników (o dochodach, przychodach, niezaleganiu), będą załatwiane „od ręki”, zarówno złożone bezpośrednio w urzędach skarbowej czy w sposób elektroniczny – zapewnia Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie: Pakiet pomocy dla powodzian
Istotne!
Już obowiązuje Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 16 września 2024 r. w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie (Dz.U. z 2024 r. poz. 1371).
O udzielenie jakich ulg w opłacaniu składek ZUS mogą starać się poszkodowani przedsiębiorcy?
Przedsiębiorcy z terenów objętych klęską żywiołową mogą złożyć:
- specjalne oświadczenie do ZUS, dzięki któremu będą mogli zapłacić składki za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. dopiero we wrześniu 2025 r” ,
- wniosek o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty. Mogą również wnioskować o zawieszenie realizacji umowy o odroczenie terminu płatności składek lub zawieszenie realizacji umowy o rozłożenie należności na raty – podaje ZUS na swojej stronie internetowej.
Przedsiębiorcy , którzy opłacają składki na własne ubezpieczenia mogą też wystąpić do ZUS z wnioskiem o ich umorzenie. Tak może być, wtedy gdy:
„(-) zobowiązany wykaże, że ze względu na stan majątkowy i sytuację rodzinną nie jest w stanie opłacić tych należności, ponieważ niosłoby to za sobą zbyt ciężkie skutki dla niego i jego rodziny. Chodzi w szczególności o przypadek, gdy przedsiębiorca poniesie straty materialne w wyniku klęski żywiołowej lub innego nadzwyczajnego zdarzenia, które powodują, że po opłaceniu należności z tytułu składek zobowiązany nie mógłby dalej prowadzić działalności” – wyjaśnia ZUS.
Infolinia ZUS w sprawie ulg w opłacaniu składek jest dostępna od 18 września do 4 października 2024 r. w godz. 8:00–15:00 pod specjalnymi numerami telefonu 33 825 31 34 i 76 876 45 76.
Źródło:
- Krajowa Administracja Skarbowa, Wsparcie urzędów skarbowych dla przedsiębiorców, którzy ponieśli straty z powodu podtopienia, zalania, powodzi po ulewach.
- ZUS, Przedsiębiorcy dotknięci powodzią mogą opłacić składki w późniejszym terminie
Stan prawny na dzień 19 września 2024 roku
Małgorzata Gach, Wanda Książek