Prawo spółek
Ministerstwo Finansów opublikowało nowy wzór struktury logicznej faktury ustrukturyzowanej FA(2)
W związku z uchwaloną przez Sejm ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw, która m.in. wprowadza od 1 lipca 2024 r. obowiązek wystawiania e-faktur poprzez Krajowy System e-Faktur resort finansów opublikował nowy wzór struktury logicznej faktury ustrukturyzowanej FA(2).
Informacyjnie
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy mogą dokumentować sprzedaż towarów i usług korzystając z faktur papierowych, elektronicznych oraz e- Faktur, czyli faktur ustrukturyzowanych wystawianych za pośrednictwem Krajowego Systemu e- Faktur (KSeF) [1].
KSeF prowadzi szef Krajowej Administracji Skarbowej. Zgodnie z art. 106nd ust. 2 ustawy o VAT. Jest to system teleinformatyczny , który służy m.in. do wystawiania, dostępu, otrzymywania, przechowywania faktur ustrukturyzowanych.
Na ten temat pisałyśmy w artykule: Krajowy System e-Faktur – co to takiego?
Ministerstwo Finansów opublikowało wzór struktury logicznej e- faktury FA(2)
W dniu 29 czerwca 2023 r. w Centralnym Repozytorium Wzorów Dokumentów Elektronicznych (CRWDE) na platformie ePUAP (numer wzoru 2023/06/29/12648) Ministerstwo Finansów opublikowało wzór struktury logicznej FA(2).
Można go znaleźć także na stronie podatki.gov.pl w sekcji KSeF: Struktury dokumentów XML.
Ważne!
Od 1 września 2023 r. struktura logiczna FA(2) zastąpi obecnie obowiązującą strukturę logiczną FA(1). Oznacza to, że struktura logiczna FA(2) zacznie obowiązywać w trakcie fakultatywnego KSeF. Ułatwi to przygotowanie się podatników do obowiązkowego e-fakturowania od 1 lipca 2024 r. – podaje resort finansów w wydanym Komunikacie.
Ministerstwo Finansów zachęca do korzystania z KSeF
Zdaniem Ministerstwa Finansów KSeF jest korzystny dla podatników ponieważ:
- jego wdrożenie pozwoli na optymalizację procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych,
- ustrukturyzowane dane z faktur stanowią standard i przyspieszenie oraz dalszą automatyzację procesowania tych dokumentów oraz ich automatyczną archiwizację,
- podatnicy będą dysponować na bieżąco (w czasie rzeczywistym) informacjami z faktur dla potrzeb zarządczych – od analityki po inne obszary ich biznesów,
- korzystanie z e-faktur oznacza brak konieczności przepisywania danych z dokumentu papierowego do systemu (czy też korzystania z OCR) i ograniczenie błędów ludzkich.
Źródło:
- API KSeF dla środowiska testowego przystosowane do struktur FA(1) i FA(2)
- KSeF – zaktualizowana wersja wzoru struktury FA(2)
[AKTUALIZACJA 15.02.2024]
Dla czynnych podatników VAT obligatoryjny KSeF miał wejść w życie 1 lipca 2024 r. , natomiast dla podatników zwolnionych z VAT – od 1 stycznia 2025 r.
W dniu 19 styczna 2024 r. na konferencji prasowej dotyczącej KSeF Minister Finansów Andrzej Domański poinformował o kolejnym przesunięciu terminu jego wejścia w życie. Powodem jest wystąpienie błędów technicznych w systemie KSeF. Dotyczą one „kodu systemu jego funkcjonalności oraz wydajności”. „Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona” – podkreślił Minister.
W celu poprawienia wydajności systemu zostanie przeprowadzony jego zewnętrzny audyt. Od wyników audytu będzie uzależniony nowy termin wdrożenia obligatoryjnego e- fakturowania przy użyciu KSeF
W sprawie KSeF został wydany także Komunikat .
Objaśnienie:
[1] Zgodnie z art. 2 pkt 32a Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. 2022 . 931) fakturą ustrukturyzowaną jest faktura wystawiona przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur wraz z przydzielonym numerem identyfikującym tę fakturę w tym systemie.
Stan prawny na dzień 22 sierpnia 2023
Małgorzata Gach
Wanda Książek