Artykuły zewnętrzne
Księgowość dla firmy – jaki rodzaj wybrać?
Jedną z pierwszych decyzji podejmowanych przy rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej jest wybór formy prowadzenia księgowości. Niewiele film decyduje się obecnie na samodzielne prowadzenie swoich spraw rachunkowych czy też na zatrudnienie w swojej firmie księgowego na pełen etat. Przez wiele lat najlepszym wyjściem wydawało się zlecenie tego zadania zewnętrznemu biuru rachunkowemu. Obecnie jednak coraz popularniejsza staje się księgowość online. Którą z nich zatem wybrać?
Artykuł zewnętrzny
Zarówno księgowość tradycyjna jak i księgowość online (księgowość internetowa) mają swoje zalety, ale też i wady. Dlatego niezwykle ważne jest, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji przeanalizować wszystkie za i przeciw, tak aby podjąć najlepszą decyzję dla siebie i swojej firmy.
Księgowość tradycyjna – biuro rachunkowe
Księgowość tradycyjna wiąże się najczęściej z podjęciem współpracy z biurem rachunkowym. Przeważnie raz w miesiącu przedsiębiorca dostarcza do niego wszystkie dokumenty niezbędne do rozliczenia dochodów firmy. W ramach zawartej umowy biuro rachunkowe prowadzi w imieniu przedsiębiorcy księgi rachunkowe lub podatkowe, sporządza i przesyła deklaracje podatkowe, prowadzi rozliczenia z pracownikami, informuje o wysokości podatku i składek na ubezpieczenie, czy chociażby kontaktuje się w jego imieniu z Urzędem Skarbowym. Zwykle też liczyć można na wsparcie merytoryczne pracowników biura rachunkowego.
Wciąż jednak jest to współpraca absorbująca, wymagająca dostarczania dokumentów papierowych, czy udzielania wyjaśnień, angażująca większą liczbę osób. Zwykle też przedsiębiorca nie posiada w tym modelu współpracy na bieżąco wglądu w swoją sytuację podatkową i jej poznanie wymaga kontaktów z biurem rachunkowym. Jest to też opcja droższa – przynajmniej w porównaniu z księgowością online.
Księgowość online
W dobie wszechobecnej cyfryzacji coraz większą popularność zyskuje księgowość prowadzona zdalnie, za pomocą internetu. Tzw. księgowość online opiera się na korzystaniu ze specjalnie stworzonego oprogramowania lub aplikacji. Przedsiębiorca samodzielnie wypełnia wszystkie „rubryczki”, a program, bez pomocy osób trzecich, rozlicza jego dochody, wypełnia deklaracje, itp. Innymi słowy, wykonuje wszystko to, co zrobiłby księgowy z biura rachunkowego. Jest to możliwe dzięki specjalnym algorytmom uwzględniającym obowiązujące przepisy prawa podatkowego.
Jest to więc wygodna opcja dla przedsiębiorców, którzy chcą być sobie sami „sterem, żeglarzem i okrętem”. Programy do księgowości online umożliwiają dostęp do danych księgowych o każdej porze dnia i nocy, z każdego miejsca na ziemi. To jednak nie wszystko. Zalety, lecz także i wady bardzo dobrze opisano w artykule https://urodzeniprzedsiebiorcy.pl/wady-i-zalety-ksiegowosci-online/.
Wybór księgowości dla firmy – co wziąć pod uwagę?
Wydaje się, że najważniejszym czynnikiem decydującym o tym, którą formę księgowości wybierze przedsiębiorca są jego osobiste preferencje.
Ważne jest zatem czy przedsiębiorca chce mieć stały wgląd w dokumenty księgowe czy jednak kładzie nacisk na stały kontakt z wykwalifikowanym księgowym, nawet jeśli jest to tylko kontakt elektroniczny czy mailowy.
Obecnie szczególnie istotnym czynnikiem wyboru może być również cena. Przedsiębiorcy, którzy chcą ograniczyć koszty prowadzenia firmy mogą się decydować na księgowość online, która jest tańsza od księgowości tradycyjnej. W przypadku tej ostatniej cena często zależy od wielkości firmy, ilości zatrudnianej przez nią pracowników czy liczby dokumentów.
Podsumowanie
Trudno jednoznacznie stwierdzić, która z form księgowości – tradycyjna czy online, jest lepsza dla przedsiębiorcy. Każda z nich ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Kwestia ta jest jednak na tyle istotna, że warto na spokojnie przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”, aby podjąć najlepszą decyzję.