Prawo podatkowe
JPK_CIT 2025 – nowe obowiązki dla przedsiębiorców
Z dniem 1 stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ( Dz.U. z 2024 r. poz. 1314)

Image by freepik
W niniejszym Rozporządzeniu ustawodawca podał o jakie nowe dane podatnicy CIT muszą uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe, które na podstawie art. 9 ust. 1c i 1e ustawy o CIT mają obowiązek przekazywać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Księgi rachunkowe – co obejmują
Zgodnie z dyspozycją art. 13 ust. 1-2 ustawy o rachunkowości księgi rachunkowe obejmują zbiory zapisów księgowych, obrotów (sum zapisów) i sald, które tworzą: dziennik, księgę główną, księgi pomocnicze, zestawienia: obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych, wykaz składników aktywów i pasywów (inwentarz). Przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych przy użyciu komputera za równoważne z nimi uważa się odpowiednio zasoby informacyjne rachunkowości, zorganizowane w formie oddzielnych komputerowych zbiorów danych, bazy danych lub wyodrębnionych jej części, bez względu na miejsce ich powstania i przechowywania.
JPK_CIT – z jakich plików się składa
JPK_CIT obejmuje dwa pliki elektroniczne (struktury logiczne):
- JPK_KR_PD – Jednolity Plik Kontrolny Księgi Rachunkowe Podatek Dochodowy,
- JPK_ST_KR – Jednolity Plik Kontrolny Środki Trwałe
Sprawdź: Struktury JPK w podatkach dochodowych
Jakie dane dodatkowe powinny od 1 stycznia 2025 r. zostać uzupełnione w księgach podatkowych
Z § 2 ust. 1 powyższego Rozporządzenia wynika, że księgi podatkowe powinny zostać uzupełnione dodatkowo o:
-numer identyfikacji podatkowej kontrahenta podatnika, o ile został nadany,
– numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, o ile został nadany do dnia przekazania księgi – w przypadku faktur wystawionych przez podatnika stanowiących dowód księgowy,
– znaczniki identyfikujące konta ksiąg wykazywane według słownika znaczników identyfikujących konta ksiąg dla:
a) banków,
b) zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji,
c) jednostek, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie sporządzających sprawozdanie finansowe,
d) funduszy inwestycyjnych,
e) domów maklerskich,
f) spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych,
g) pozostałych jednostek .
- dane potwierdzające nabycie, wytworzenie lub wykreślenie danego środka trwałego lub danej wartości niematerialnej i prawnej z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
- wysokość różnicy pomiędzy wynikiem finansowym ustalonym na podstawie przepisów o rachunkowości a podstawą opodatkowania ustaloną na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych.
Ministerstwo Finansów wyjaśnia…
„Pierwsze struktury logiczne JPK_KR_PD przedsiębiorcy będą musieli złożyć w marcu 2026 r. tj. do upływu terminu złożenia zeznania podatkowego za 2025 rok. Zobowiązane podmioty będą musiały dostosować swoje wewnętrzne systemy finansowo-księgowe, tak aby od 1 stycznia 2025 r. móc wygenerować księgi rachunkowe według opublikowanej struktury logicznej.
(…) W pierwszej kolejności (tj. za rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczynający się po 31 grudnia 2024 r.) obejmie on:
- podatników CIT, których wartość przychodu uzyskanego w poprzednim roku podatkowym (a w przypadku spółek nie będących osobami prawnymi – roku obrotowym) przekroczyła 50 milionów euro,
- podatkowe grupy kapitałowe.
Te grupy podatników od początku 2025 r. będą musiały uwzględnić w strukturze logicznej ksiąg rachunkowych jedynie jeden element: znaczniki identyfikujące konta ksiąg. Dopiero od 1 stycznia 2026 r. będą musiały wskazywać numer identyfikacji kontrahenta, numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur, wysokość, rodzaj i typ różnicy pomiędzy wynikiem bilansowym i podatkowym” – wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Zobacz więcej informacji: Nowe zasady cyfryzacji dokumentacji księgowej w podatku CIT
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 sierpnia 2024 r. w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe podlegające przekazaniu na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1314), które wejdzie w życie w dniu 1 stycznia 2025 roku.
Stan prawny na dzień 22 października 2024 r.
Małgorzata Gach, Wanda Książek