Prawo podatkowe
Objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT z 11 października 2022 – co zawierają
W dniu 11 października 2022 r. Ministerstwo Finansów (MF) wydało Objaśnienia podatkowe przepisów w zakresie grup VAT, które będą obowiązywać od 1 stycznia 2023 r.
Przypomnijmy
W świetle art. 20 pkt 4 lit. b) Ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. 2022. 1301) wejście w życie przepisów dotyczących grupy VAT nastąpi z od 1 stycznia 2023 r.
Jak stanowi dodany do art. 2 ustawy o VAT pkt 47 (obowiązujący w dniu wejścia powyższych przepisów) grupa VAT obejmie „grupę podmiotów powiązanych finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie, zarejestrowaną jako podatnik podatku” .
Sprawdź :
- Grupa VAT – kilka informacji na temat nowej instytucji
- Dopiero od 1 stycznia 2023 r. podatnicy mogą utworzyć grupy VAT
Co mają na celu Objaśnienia podatkowe MF ?
Wydane przez resort finansów Objaśnienia podatkowe mają na celu „przedstawienie praktycznego rozumienia przepisów ustawy o VAT w zakresie w jakim umożliwią wspólne rozliczenie przez kilka podmiotów w ramach tzw. grup VAT.(…)
Koncentrują się na przesłankach (warunkach) utworzenia grupy VAT, zasadach rozliczeń w trakcie funkcjonowania grupy, jak i zagadnieniach związanych z zakończeniem działalności przez grupę VAT. Wiele miejsca poświecono także prawom i obowiązkom związanym z okresami przejściowymi”. Ponadto „objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT zostały rozszerzone m.in. o:
- dodatkowe wyjaśnienia w obrębie przesłanek powiązań wewnątrz GV, w tym zagadnienie ciągłości spełnienia przesłanek powiązań
- procedurę uproszczoną w imporcie towarów
- dodatkowe wyjaśnienia tematyki dotyczącej oddziałów podmiotów zagranicznych, w tym o przykłady dotyczące transakcji pomiędzy oddziałem podmiotu zagranicznego, który wszedł do GV, a centralą podmiotu lub oddziałem z innego kraju
- zagadnienie zawierania umowy o utworzeniu GV w formie elektronicznej
- tematykę współczynnika i prewspółczynnika, w sytuacji gdy były członek grupy wykonywał wyłącznie czynności na rzecz innych członków grupy VAT”.
Jakie jest znaczenie prawne Objaśnień?
Zgodnie z przepisami prawa źródłem prawa są ustawy i przepisy wydane na ich podstawie, ale w świetle z art. 14n § 4 pkt 1 Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U.2021.1540):
w przypadku zastosowania się przez podatnika w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych, stosuje się odpowiednio przepisy art. 14k-14m. „Ustawodawca zdecydował się na objęcie ochroną podatników (z jednoczesnym pominięciem płatników i inkasentów) w sytuacji zastosowania się przez nich w danym okresie rozliczeniowym do objaśnień podatkowych lub utrwalonej praktyki interpretacyjnej organów KAS” – wyjaśnia piśmiennictwo ( tak Mariański A. (red.), Ordynacja podatkowa. Komentarz, Warszawa 2021, Legalis).
Źródło: Ministerstwo Finansów, Objaśnienia podatkowe w zakresie grup VAT
Podstawa prawna: Art. 20 Ustawy z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu automatyzacji załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową (Dz.U. 2022. 1301)
Stan prawny na dzień 20 października 2022 r.
Małgorzata Gach
Wanda Książek