Prawo podatkowe
Ministerstwo Finansów wydało objaśnienia podatkowe do nowego formularza PIT- 2 za rok podatkowy 2023
Wiemy już jakie oświadczenia i wnioski zawiera nowy formularz PIT-2, za rok podatkowy 2023.
W dniu 30 grudnia 2022 r. Ministerstwo Finansów wydało „Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku”. Stanowią one objaśnienia podatkowe do 9 wersji formularza PIT- 2.
Nowa wersja PIT-2
Nowa wersja PIT-9 stanowi formularz znacznie bardziej rozbudowany w stosunku do wersji poprzednich. Z nowości, w ramach tego formularza podatnik może złożyć oświadczenie o wspólnym rozliczeniu się z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, czy też wnioski o stosowanie niektórych ulg (ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, czy dla pracujących seniorów).
Formularz ten jest bardzo istotny, od niego zależy bowiem wysokość zaliczek na podatek dochodowy, a w konsekwencji – wysokość wynagrodzenia netto wypłacanego przez płatnika na rzecz podatnika.
Wycofanie i zmiana złożonego uprzednio oświadczenia lub wniosku następuje w drodze nowego oświadczenia lub wniosku.
Wypełniają go zarówno pracownicy, zleceniobiorcy, jak i wykonawcy działający w oparciu o umowę o dzieło.
Jakie konkretnie oświadczenia i wnioski na formularzu PIT- 2 (9) może złożyć podatnik PIT w 2023 r.?
W 2023 r, na formularzu PIT – 2 (9) podatnik może złożyć :
1) Oświadczenie o stosowaniu albo niestosowaniu pomniejszenia zaliczki o kwotę stanowiącą nie więcej niż 1/12 kwoty zmniejszającej podatek,
2) Oświadczenie o zamiarze preferencyjnego opodatkowania dochodów z małżonkiem albo jako osoba samotnie wychowująca dziecko,
3) Oświadczenie o stosowaniu ulgi na powrót, ulgi dla rodzin 4+ oraz ulgi dla pracujących seniorów,
4) Wniosek o stosowanie albo niestosowanie ulgi dla młodych,
5) Wniosek o stosowanie albo niestosowanie kosztów uzyskania przychodów,
6) Wniosek o stosowanie wyższej stawki podatku,
7) Wniosek o niepobieranie zaliczek.
Z jakich części składa się nowy formularz PIT- 2 ?
Resort finansów opublikował nowy formularz PIT- 2 wersja 9. PIT-2 (9) ma zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych od 1 stycznia 2023 r.
Formularz składa się on z 11 części. Podatnik wypełnia tylko te części, które dotyczą jej oświadczenia /wniosku.
W części A znajdują się dane identyfikacyjne podatnika. W części B są podawane dane płatnika , któremu składany jest niniejszy formularz.
Część C – wypełnia pracownik, zleceniobiorca, wykonawca dzieła, który chce skorzystać z pomniejszania miesięcznej zaliczki na podatek PIT.
Część D – wypełnia pracownik , który chce skorzystać z pomniejszania miesięcznej zaliczki na podatek PIT i składa je organowi egzekucyjnemu wypłacającemu za zakład pracy należności ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych lub podmiotowi niebędącemu następcą prawnym zakładu pracy, przejmującemu zobowiązania zakładu pracy wynikające ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych.
Część E – wypełnia osoba, która zamierza opodatkować dochody za rok podatkowy wspólnie z małżonkiem lub jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Część F – wypełnia pracownik, który oświadcza, że spełnia warunki do korzystania z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów, gdyż jego miejsce zamieszkania (stałego lub czasowego) znajduje się poza miejscowością, w której znajduje się zakład pracy i nie otrzymuje dodatku za rozłąkę.
Część G – wypełniają osoby, które chcą skorzystać z ulgi na powrót (art. 21 ust. 1 pkt 152 ustawy PIT, ulgi dla rodzin 4+ (w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy PIT), ulgi dla pracujących seniorów (art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy PIT).
Część H – wypełnia osoba poniżej 26 roku życia, która rezygnuje z ulgi dla młodych lub z pracowniczych kosztów uzyskania przychodów.
Część I – wypełnia osoba, która wykonuje pracę twórczą z przeniesieniem praw własności i przy obliczaniu zaliczek na podatek dochodowy nie chce stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Część J – wypełnia osoba, która nie chce pobierania zaliczek , ponieważ przewiduje, że uzyskane przez nią dochody podlegające opodatkowaniu według skali podatkowej nie przekroczą w tym roku kwoty 30 000 zł (kwota wolna od podatku).
Część K – wypełnia podatnik. Podaje datę sporządzenia PIT-2 i formularz czytelnie własnoręcznie podpisuje.
ISTOTNE!
„Oświadczenia i wnioski mogą być składane w dowolnym momencie roku podatkowego. Zgodnie z generalną zasadą płatnik ma obowiązek uwzględnić oświadczenie lub wniosek podatnika najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał (w zależności od okoliczności i własnych możliwości może je uwzględnić niezwłocznie po ich otrzymaniu).
Więcej czasu na realizację oświadczenia lub wniosku złożonego przez podatnika ma organ rentowy. W tym przypadku obowiązek uwzględnienia oświadczenia lub wniosku podatnika powstaje najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym organ rentowy je otrzymał” – wyjaśnia resort finansów.
Źródło:
Ministerstwo Finansów: Formularz PIT- 2 (9) Oświadczenia/wnioski podatnika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych,
- Ministerstwo Finansów : Objaśnienia podatkowe z 30 grudnia 2022 r. dot. oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych obliczanych przez płatników tego podatku.
Stan prawny na dzień 11 stycznia 2023 roku
Małgorzata Gach
Wanda Książek