Prawo gospodarcze
Prokurent dla przedsiębiorcy – nowa regulacja prawna
30 kwietnia br. weszły w życie przepisy statuujące tzw. Konstytucję Biznesu. Jedną z istotniejszych zmian jest wprowadzenie możliwości ustanowienia przez przedsiębiorcę wpisanego do CEiDG prokurenta.

Dotychczas możliwość ustanowienia prokurenta – rodzaj generalnego pełnomocnika – miały tylko podmioty wpisane do KRS. Więcej na ten temat pisałam w artykule pt. „Czy warto ustanowić prokurenta”.
Co zmieniło się po 30 kwietnia 2018 r.
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia Prawa przedsiębiorców (ustawa ta zastąpiła dawną Ustawę o swobodzie działalności gospodarczej) także przedsiębiorca wpisany do Centralnej Ewidencji i Informacji o działalności gospodarczej może ustanowić prokurenta.
Udzielenie oraz wygaśnięcie prokury podlega wpisowi do CEIDG, jej ustanowienie wymaga formy pisemnej, zaś uprawnienia prokurenta ustanowionego przez przedsiębiorcę są analogiczne jak prokurenta ustanowionego przez spółki na podstawie dotychczasowych przepisów.
Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami – prokura wygasa w związku z wykreśleniem przedsiębiorcy z CEiDG a także w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w jednoosobową spółkę z o.o. lub akcyjną.
Prokurent dla przedsiębiorcy – do czego faktycznie uprawnia prokura?
Przepisy mówią, że prokurent uprawniony jest do wszystkich czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Może zatem generalnie w całości prowadzić przedsiębiorstwo osoby fizycznej.
Z mocy jednak przepisów Kodeksu cywilnego (art. 1091 K.c.) prokurent nie może dokonać zbycia przedsiębiorstwa, dokonać czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości. Zatem najważniejsze czynności prawne zostały z prokury wyłączone i dokonać jej może tylko przedsiębiorca lub ustanowiony do tych czynności konkretnie pełnomocnik.
Zwrócić przy tym należy uwagę na fakt, że uprawnienia wynikające z prokury są bardzo szerokie, dlatego też należy kontrolować czynności prokurenta, a w przypadku problemów zawsze można prokurenta odwołać.
Oczywiście obok prokury możliwe jest ustanowienia na dotychczasowych zasadach pełnomocnika.
Dla jasności warto wiedzieć jaka jest różnica pomiędzy pełnomocnictwem a prokurą. Zapraszam do przeczytania dwóch artykułów w tym zakresie: