#Poznaj się na spółkach
Newsletter jako ochrona przed kradzieżami spółek – projekt nowelizacji ustawy o KRS
Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało projekt wprowadzający zmiany w Ustawie z dnia 20 sierpnia 1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (t.j. Dz. U. 2021 r. poz. 2106). Celem jest przeciwdziałanie procederowi jakim jest kradzież spółek. Projekt nowelizacji ustawy o KRS wprowadza m.in. stworzenie specjalnego newslettera powiadamiającego o zarejestrowaniu sprawy w postępowaniu rejestrowym oraz dokonaniu wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym.
Na czym polega tzw. Kradzież spółek
Wielu przedsiębiorców żąda ułatwienia formalności związanych z zakładaniem i prowadzeniem spółek. Większość z nich nie jest jednak świadoma, że zbyt wielkie uproszczenie procedur jest idealną pożywką dla oszustów. Tak stało się w przypadku formalności związanych z wprowadzaniem zmian w rejestrze KRS. Ich uproszczenie doprowadziło do stanu, w którym za pomocą kilku sfałszowanych podpisów można “ukraść spółkę”.
Co warto zaznaczyć, “kradzież spółek” nie oznacza wcale, że dana spółka została przejęta przez obcy podmiot. Tak naprawdę chodzi tutaj o przejęcie zarządzania spółką, czyli zmianę zarządu spółki, a więc reprezentacji podmiotu. Wprowadzenie takie fałszywej zmiany jest o tyle proste, że ani przy odwołaniu, ani przy powołaniu członka zarządu zgodnie z kodeksem spółek handlowych nie potrzeba udziału notariusza. Przedtem przepisy wymagały notarialnego poświadczenia podpisów, osób uprawnionych do reprezentowania spółki (zarządu oraz prokurentów, jeśli zostali ustanowi). Kradzieży spółek dokonuje się więc w oparciu o wnioski, których podstawą są sfałszowane dokumenty.
Złodzieje wykorzystują niewiedzę prawowitych członków organów i wspólników spółek o złożeniu w sądzie rejestrowym określonych wniosków i dokonują kradzieży spółki. Prawowici jej właściciele dowiadują się o kradzieży przez przypadek. Tak było chociażby z tureckim biznesmenem inwestującym w Polsce, panem Sabri Bekdasem, którego spółka Reformer Development sp. z o.o. została skradziona w 2019 roku.
Projekt nowelizacji ustawy o KRS
Na początku tego roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało wprowadzenie zmian w Ustawie o KRS w celu przeciwdziałania procederowi kradzieży spółek. W efekcie powstał projekt nowelizacji ustawy o KRS, która ma wejść w życie w maju tego roku.
Zgodnie z projektem nowelizacji do ustawy o KRS wprowadzony zostanie art. 10a ust. 1, który da możliwość wprowadzenia usługi automatycznego przesyłania podmiotom zainteresowanym informacji w związku ze zmianami wprowadzonymi w KRSie. Swego typu newsletter powiadamiać ma o takich zdarzeniach jak:
- zarejestrowanie sprawy w postępowaniu rejestrowym,
- dokonanie wpisu w KRS.
Osoba, która otrzyma taką informację będzie mogła zapoznać się ze szczegółami sprawy przeglądając akta rejestrowe lub aktualne bądź pełne informacje o podmiocie.
Zgodnie z planami MS wprowadzenie takiego narzędzia legislacyjno-technicznego, jakim jest newsletter umożliwi otrzymywanie w szybkim tempie powiadomień o próbie wprowadzenia zmian dotyczących spółki, a co za tym idzie pomogą wykryć „kradzież spółki” jeszcze w stadium usiłowania.
Oprócz tego newsletter umożliwi także ustalanie etapu procedowania sprawy przez sąd rejestrowy, co odciąży sekretariaty sądowe.
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to I kwartał 2022 r.
[Aktualizacja z dnia 18.07.2022r.]
Od 21 czerwca 2022 r. obowiązują przepisy Ustawy z dnia 7 kwietnia 2022 r. o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2022.984). Ustawodawca dodał do Ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. 2021.112) art. 10a , który wprowadza tzw. Newsletter KRS mający na celu zablokowanie „kradzieży spółek handlowych”.
Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym
Stan prawny na dzień 22.03.2022 r.
Agnieszka Gach