Prawo podatkowe
Mikrorachunek podatkowy 2022 – najważniejsze informacje
Mikrorachunek podatkowy jest to to indywidualny obowiązkowy rachunek podatkowy, który od 1 stycznia 2020 r. służy do rozliczeń z urzędem skarbowym.
Wykaz rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego, stanowi załącznik do Rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 6 kwietna 2021 r. [1].
Jest to:
- Podatek dochodowy od osób prawnych,
- Podatek dochodowy od osób fizycznych,
- Podatek od towarów i usług,
- Danina solidarnościowa,
- Opłata od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml,
- Opłata od środków spożywczych,
- Opłata wnoszona przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych,
- Podatek od sprzedaży detalicznej
Więcej: UWAGA! Nowe rozporządzenie w sprawie mikrorachunku
W jaki sposób podatnik może sprawdzić swój mikrorachunek podatkowy?
Podatnik może sprawdzić swój mikrorachunek korzystając z generatora lub może otrzymać go w dowolnym urzędzie skarbowym. W tym przypadku wystarczy podanie swojego identyfikatora podatkowego. Będzie nim:
- PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną:
- nie prowadzisz działalności gospodarczej
lub
- nie jesteś zarejestrowanym podatnikiem VAT.
- NIP, jeśli:
- prowadzisz działalność gospodarczą lub jesteś podatnikiem VAT
lub
- jesteś płatnikiem podatków, składek na ubezpieczenie społeczne i / lub zdrowotne.
Przeczytaj także: Mikrorachunek podatkowy 2020 – kogo obowiązuje i do czego służy
Resort finansów wyjaśnia wątpliwości podatników
1. Rozliczam PIT wspólnie z małżonkiem . Na czyj mikrorachunek wpłacę podatek?
Jeśli rozliczasz się wspólnie z małżonkiem, podatek możesz wpłacić na swój mikrorachunek albo na mikrorachunek małżonka. Zalecamy jednak aby podatek, który wynika ze wspólnego zeznania wpłacać na mikrorachunek osoby, która będzie wskazana jako pierwsza w tym zeznaniu.
2. Jestem emerytem rozliczanym przez ZUS. Czy mam obowiązek generowania mikrorachunku podatkowego?
Twój numer mikrorachunku powinieneś sprawdzić w sytuacji, kiedy masz do zapłaty PIT, CIT lub VAT (z wyłączeniem karty podatkowej, VAT-14, VAT w imporcie). Jeśli nie wpłacasz tych podatków, nie musisz sprawdzać numeru mikrorachunku.
3. Chcę skorzystać z Twojego e-PIT-a. Czy w przypadku podatku do zapłaty, w usłudze będę mieć podany mikrorachunek podatkowy?
Tak. Dla e-PIT-ów, z których wynika kwota do zapłaty, przy płatności online z usługi Twój e-PIT będzie podany mikrorachunek podatnika.
4. Co wpisuje podatnik w tytule przelewu, gdy wpłaca PIT, CIT i VAT na mikrorachunek? Co wpisać w przypadku wpłaty zaliczek lub zapłaty podatku, który wynika z rozliczenia rocznego?
Formularz przelewu podatkowego nie zmienił się. Jedyna zmiana polega na tym, że podatnik podaje numer swojego mikrorachunku podatkowego, zamiast rachunku urzędu skarbowego.
W przypadku rozliczenia rocznego – jeśli podatnik wpisał swój mikrorachunek podatkowy, rodzaj formularza, okres i kwotę do zapłaty, to pole „tytuł” może być puste.
[Aktualizacja, 10.11.2022]
Z dniem 10 listopada 2022 r. Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 6 kwietnia 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz. U. poz. 690) utraciło swoją moc prawną. Od dnia 10 listopada br. obowiązuje Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 2022 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz.U. 2022 . 2272)
[Aktualizacja z dnia 30 stycznia 2024 r.]
W dniu 1 stycznia 2024 r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2023 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz.U. 2023. 2802).
Jednocześnie swoją moc prawną utraciło Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 26 października 2022 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz. U. 2022.2272).
W obowiązującym stanie prawnym przy użyciu mikrorachunku podatkowego można dokonywać :
- wpłat podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych , podatku od towarów i usług, podatku od sprzedaży detalicznej, podatku od wydobycia niektórych kopalin, podatku od gier hazardowych
- dopłaty w grach liczbowych, loteriach pieniężnych i grze telebingo,
- daniny solidarnościowej,
- opłaty od napojów alkoholowych w opakowaniach do 300 ml,
- opłaty od środków spożywczych,
- opłaty wnoszonej przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych,
- opłaty za udzielenie informacji komornikom sądowym,
- opłaty za wydanie wypisu z rejestru zastawów skarbowych lub zaświadczenia, o którym mowa w art. 46c § 2 Ordynacji podatkowej.
Źródło: Ministerstwo Finansów: Pytania i odpowiedzi mikrorachunek podatkowy
Objaśnienie:
[1] Rozporządzenie Ministra Finansów , Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 6 kwietna 2021 r. w sprawie rodzajów podatków, opłat lub niepodatkowych należności budżetowych, których wpłata jest realizowana przy użyciu mikrorachunku podatkowego (Dz.U. 2021.690), (dostęp w dniu 13 kwietnia 2022 r.).
Stan prawny na dzień 20 czerwca 2022 roku
Małgorzata Gach
Wanda Książek