Artykuły zewnętrzne
Jak rozszerzyć obecny wariant ubezpieczenia na życie?
Ubezpieczenie na życie to skuteczny sposób na zabezpieczenie rodziny lub innych bliskich osób. Warto dobrze przemyśleć, jaki zakres polisy będzie dla nas najlepszy. Co jednak zrobić w razie zmiany okoliczności w czasie trwania umowy? Okazuje się, że istnieje możliwość rozszerzenia wariantu ubezpieczenia na życie.
Artykuł zewnętrzny
Badanie Polskiej Izby Ubezpieczeń wskazuje, że 86% Polaków uważa rodzinę za najważniejszą wartość. W konsekwencji 87% naszych rodaków obawia się ciężkiej choroby najbliższej osoby, a 85% jej śmierci. Nic dziwnego, że w tej sytuacji wielu Polaków zabezpiecza się finansowo, wykupując polisę na życie.
Chociaż z roku na rok rośnie popularność takiego ubezpieczenia, to jednak nadal daleko nam do innych krajów. Średnia składka w przypadku polisy na życie w Unii Europejskiej to 1070 euro, a w Polsce – 130 euro. Tymczasem w kryzysowych sytuacjach takie ubezpieczenie jest nieocenione, o czym przekonuje się coraz więcej beneficjentów polis na życie. W latach 2015-2020 ubezpieczyciele w naszym kraju wypłacili odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń na życie w łącznej wysokości 53 mld zł.
Czym jest ubezpieczenie na życie?
Ubezpieczenie na życie jest specyficzną polisą, ponieważ chroni nie tyle samego ubezpieczonego, ile jego bliskich lub innych uposażonych. Zawierając umowę, można im zapewnić wsparcie i zabezpieczenie finansowe. Ubezpieczony opłaca co miesiąc ustaloną składkę, a gdy nastąpi jego śmierć, ubezpieczyciel wypłaca uposażonym (osobom wskazanym przez ubezpieczonego) odpowiednie świadczenie pieniężne. Ubezpieczenie na życie może obejmować jedną osobę lub ubezpieczonego i jego rodzinę.
Rekompensata finansowa na wypadek śmierci to podstawowa opcja dostępna w ramach ubezpieczenia na życie. Dzięki różnych rozszerzeniom można jednak znacznie zwiększyć zakres ochrony. Na wstępie warto wyjaśnić, czy w ogóle warto brać polisę na życie pod uwagę i dla kogo tego rodzaju ubezpieczenie jest korzystne.
Ubezpieczenie na życie – dlaczego warto?
Z ubezpieczenia na życie może skorzystać każda osoba, która spełnia kryteria towarzystwa ubezpieczeniowego. O takim zabezpieczeniu powinni pomyśleć szczególnie ci, którzy mają rodzinę i są jej jedynymi żywicielami. Po śmierci takiej osoby, jej bliscy mogą znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji finansowej.
Ubezpieczenie na życie gwarantuje zabezpieczenie najbliższych zmarłego, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci im środki zgodnie z umową ubezpieczenia i to bez względu na to, czy śmierć ubezpieczonego nastąpiła w wyniku choroby czy wypadku. Mało tego, taka polisa może być również zabezpieczeniem zobowiązań finansowych (takich jak np. kredyt), tzn. może pokryć te zobowiązania. Warto jednak zastanowić się nad odpowiednią ochroną w ramach ubezpieczenia na życie, ponieważ może ona obejmować różne zdarzenia i sytuacje życiowe w ramach rozszerzeń. Nie należy również zapominać o ubezpieczeniu zdrowotnym. Sprawdzone oferty znajdziesz pod adresem internetowym https://punkta.pl/ubezpieczenie-zdrowotne/.
Rozszerzenie wariantu ubezpieczenia na życie – jak to zrobić?
Podstawowa wersja ubezpieczenia na życie ma być zabezpieczeniem finansowym najbliższych na wypadek śmierci ubezpieczonego. Może się jednak okazać, że to za mało. W życiu zdarzają się różne trudne sytuacje życiowe, które również warto objąć ochroną ubezpieczenia. W tym zakresie można wymienić m.in. ewentualne kłopoty finansowe w przypadku utraty pracy czy poważnego zachorowania.
Przed wyborem oferty najlepiej dokładnie przeanalizować własną sytuację finansową i rodzinną, a potem zastanowić się, jakie jeszcze zabezpieczenie byłoby w danym przypadku odpowiednie. Dodatkowa ochrona może obejmować np.:
- hospitalizację – wypłata świadczenia za każdy dzień pobytu w szpitalu,
- zabiegi chirurgiczne – odszkodowanie z tytułu koniecznych operacji,
- poważne zachorowanie – pokrycie kosztów leczenia i rehabilitacji,
- świadczenie z tytułu urodzenia dziecka,
- zgon członka rodziny itp.
Co jednak w sytuacji, gdy już mamy ubezpieczenie na życie i dojdziemy do wniosku, że potrzebujemy szerszej ochrony? Zmiany w polisie są oczywiście możliwe, chociaż warunki zmiany określa każdy ubezpieczyciel indywidualnie. Zwykle nie ma jednak przeszkód, aby rozszerzyć dotychczasowy zakres ochrony. Wymaga to podpisania aneksu do umowy ubezpieczeniowej.
Jak znaleźć dobre ubezpieczenie na życie?
Wiele osób zastanawia się, jak znaleźć dobre ubezpieczenie na życie. Zapytaliśmy o to eksperta.
– Przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nas jest dobre ubezpieczenie. Dla jednych osób będzie to przede wszystkim najtańsza polisa, dla innych – jak najszerszy zakres ochrony. Szukając dobrej polisy na życie, trzeba znaleźć złoty środek między wysokością składki a zakresem ochrony. Najłatwiej to zrobić, korzystając z internetowej porównywarki ubezpieczeń, która analizuje błyskawicznie oferty wielu ubezpieczycieli – zauważa ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta. – Podstawowy zakres ochrony to świadczenie na wypadek śmierci ubezpieczonego, ale warto zabezpieczyć się także przed następstwami różnych innych trudnych sytuacji życiowych. Co wybrać? Nad tym należy się dokładnie zastanowić, a najlepiej skorzystać z pomocy doradców. Takie wsparcie jest możliwe również w przypadku naszej porównywarki – podkreśla ekspert.
Jakie dokumenty do ubezpieczenia na życie?
Na koniec warto wyjaśnić, jakie dokumenty potrzebne są do zawarcia ubezpieczenia na życie. Wbrew temu, co się powszechnie sądzi, większość towarzystw ubezpieczeniowych nie żąda wcale przedstawienia wyników badań lekarskich czy przynoszenia zaświadczeń od lekarza. Najczęściej wystarczy dokument tożsamości i to bez względu na to, czy nabywa się ubezpieczenie w placówce ubezpieczyciela czy online. Przyspiesza to znacznie proces i eliminuje formalności.
Ubezpieczenie na życie to skuteczny sposób, aby zabezpieczyć finansowo najbliższych na wypadek śmierci osoby utrzymującej gospodarstwo domowe. Warto jednak zastanowić się nad rozszerzeniem polisy o dodatkowe ryzyka, co jest możliwe także po zawarciu umowy ubezpieczenia.