Artykuły zewnętrzne
Ochrona własności intelektualnej w praktyce
W niniejszym artykule zostaną omówione podstawy regulacji zagadnienia własności intelektualnej w Polsce, porady co do instrumentów ochrony własności przemysłowej, koszty w przypadku ochrony, a także porozmawiamy o Państwa uprawnieniach w przypadku naruszeń własności przemysłowej.
Artykuł zewnętrzny
Podstawy regulacji
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawa Prawo własności przemysłowej regulują zagadnienia własności intelektualnej w Polsce.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych odnosi się do dziennikarstwa, twórczości literackiej, muzyki, nauki, informatyki itp. W prawie autorskim nie ma przewidzianych żadnych wymogów rejestracyjnych. Natomiast zasady udzielania licencji, przenoszenia praw, zakres korzystania z praw autorskich itp. jest szczegółowo uregulowane.
Twórcy przysługują prawa autorskie majątkowe, które gwarantują wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich obszarach eksploatacji, a także do wynagrodzenia za użytkowanie z utworu.
Prawa autorskie osobiste chronią więź twórcy z jego utworem. Ta więź jest nieograniczona w czasie i nie podlega zrzeczeniu się lub zbyciu.
Prawa własności przemysłowej
Prawa własności przemysłowej w przeciwieństwie do praw autorskich posiadają wymogi rejestracyjne. Według prawa polskiego własność przemysłowa może być chroniona za pomocą patentów udzielanych na wynalazki, praw ochronnych na wzory użytkowe, praw z rejestracji na wzory przemysłowe, praw ochronnych na znaki towarowe, praw z rejestracji na oznaczenia geograficzne, zwalczania nieuczciwej konkurencji.
Spośród powyższych metod ochrony własności przemysłowej najbardziej popularne są następujące instrumenty:
- Patent
- Wzór użytkowy
- Wzór przemysłowy
- Znak towarowy
Jak dobrać sposób ochrony?
Przed zrobieniem kroków w celu zapewnienia ochrony, należy przeanalizować wszystkie możliwe sposoby ochrony. Tylko biorąc pod uwagę strategię rynkową dla konkretnego produktu, oczekiwany czas ochrony, budżet przeznaczony na ochronę praw uda się wybrać najlepszy. Zdarza się tak czasami, że jest możliwość ze skorzystania z różnych praw, których przedmiot ochrony się nakłada.
Jakie koszty mogą się pojawić?
Do kosztów uzyskania praw z rejestracji w zakresie własności przemysłowej zaliczamy koszty rejestracji, tłumaczeń (tylko w razie konieczności) oraz wynagrodzenie rzecznika patentowego. Koszty rejestracji zależą od zakresu ochrony. Koszty tłumaczenia mają miejsce tylko w przypadku takiej potrzeby. Wysokość wynagrodzenia prawników zależy od kraju, w którym pracuje rzecznik patentowy. Wynagrodzenie polskich rzeczników patentowych jest zasadniczo mniejsze o 50-60% w porównaniu do rzeczników krajów Europy Zachodniej.
Jak postępować w przypadku naruszeń?
Tutaj należy wspomnieć o ustawie z dnia 16 kwietnia 1993 r. o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji w działalności gospodarczej, a szczególnie w produkcji rolnej i przemysłowej, budownictwie, handlu i usługach – w interesie publicznym, firm oraz klientów.
Z tej ustawy wynika, iż działanie niezgodne z prawem lub dobrymi obyczajami, a w szczególności, jeśli takie działanie zagraża lub narusza interes innego przedsiębiorcy albo klienta jest czynem nieuczciwej konkurencji.
Oczywistym jest fakt, że podstawą ochronę stanowi ochrona cywilnoprawna, ale w niektórych sytuacjach uprawniony może też skorzystać ze środków administracyjnych i karnych.