Nieruchomości
Jest już ustawa o maksymalnych cenach energii elektrycznej w 2023 r.
Od dnia 4 listopada 2022 r. obowiązuje Ustawa z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku opublikowana w Dzienniku Ustaw 2022 pod pozycją 2243 (dalej: ustawa o maksymalnych cenach energii elektrycznej).
Kto jest odbiorcą końcowym energii elektrycznej ?
W świetle art. 3 pkt 13- 13a) ustawy – Prawo energetyczne (Dz.U.2022.1385) odbiorcą energii elektrycznej jest każdy, kto otrzymuje lub pobiera energię na podstawie umowy z przedsiębiorstwem energetycznym. Natomiast odbiorcą końcowym jest odbiorca dokonujący zakupu energii na własny użytek. Do największych firm energetycznych w Polsce należą: Polska Grupa Energetyczna, Tauron, Innogy, Enea oraz Energa (podmioty uprawnione).
Co wprowadza ustawa o maksymalnych cenach energii elektrycznej ?
Ustawa o maksymalnych cenach energii elektrycznej wprowadza maksymalną cenę energii elektrycznej w 2023 r. w wysokości:
693 zł/MWh w przypadku rozliczeń z gospodarstwami domowymi, które zużywają energię elektryczną powyżej maksymalnych limitów podanych w Ustawie z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz. U. 2022. 2127),
785 zł/MWh w przypadku rozliczeń z sektorem MŚP (mikroprzedsiębiorcy, mali przedsiębiorcy, średni przedsiębiorcy) oraz wybranymi grupami podanymi w art. 2 pkt 2 lit. b-e) ustawy o maksymalnych cenach energii elektrycznej.
Istotne!
Podane wyżej ceny nie zawierają podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.
Gospodarstwa domowe – limity zużycia
Z dyspozycji art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej wynika, że roczny limit za zużycie energii elektrycznej w okresie od 1 grudnia 2022 r do 31 grudnia 2023 r. wyniesie maksymalnie:
dla gospodarstw domowych – 2 MWh,
dla rodzin w których znajduje się osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie o zaliczeniu do I lub II grupy inwalidów traktowane na równi z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie o niepełnosprawności wydane osobie poniżej 16 roku życia – 2,6 MWh,
dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy lub prowadzą dział specjalny produkcji rolnej np. uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, fermy hodowlane drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowla jedwabników, prowadzenie pasiek – 3 MWh,
dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny – 3 MWh.
Istotne!
Osoby, które są uprawnione do wyższego limitu energii elektrycznej ( 2,6 MWh i 3 MWh) powinny złożyć do „swojej” firmy energetycznej – „Oświadczenie uprawnionego odbiorcy końcowego energii elektrycznej w celu umożliwienia stosowania wobec niego limitu zużycia energii elektrycznej wynoszącego maksymalnie 3000 kWh albo 2600 kWh”. Jest ono dostępne na jej stronie internetowej .
Zobacz:
Sektor MŚP – kogo obejmuje?
Sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw obejmuje przedsiębiorcę będącego mikroprzedsiębiorcą, małym przedsiębiorcą albo średnim przedsiębiorcą w rozumieniu art. 7 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (t.j. Dz.U. 2021. 162), w zakresie, w jakim zużywa energię elektryczną na potrzeby podstawowej działalności. Stanowi o tym art. 2 pkt 2 lit.b) ustawy o maksymalnych cenach energii elektrycznej.
Jeśli przepis prawa mówi o konieczności ustalania statusu MŚP zgodnie z ustawą – Prawo Przedsiębiorców wówczas stosuje się przepisy z tej ustawy, a nie przepisy unijne, np. Rozporządzenie 651/2014 t.j. Rozporządzenie Komisji (UE) nr 651/2014 z dnia 17 czerwca 2014 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy za zgodne z rynkiem wewnętrznym w zastosowaniu art. 107 i 108 Traktatu (Dz. Urz. UE L 187 z dnia 26.06.2014 r.). Piśmiennictwo wskazuje:
„Definicje mikro-, małego i średniego przedsiębiorcy mogą znaleźć zastosowanie również na użytek ustaw odrębnych, które wyraźnie będą się odwoływać w tym zakresie do przepisów ustawy – Prawo przedsiębiorców. Przykładem jest art. 1 ust. 2 RMiŚPU [1] według którego „Ilekroć w ustawie jest mowa o przedsiębiorcach, rozumie się przez to mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców w rozumieniu ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców (…)” (tak Kozieł G. [red.], Prawo przedsiębiorców [w:] Kozieł G. (red.), Prawo przedsiębiorców. Przepisy wprowadzające do Konstytucji Biznesu. Komentarz., Warszawa 2019, wyd. 1 , Legalis) .
Od kiedy będzie stosowana cena maksymalna w rozliczeniach z przedsiębiorstwem energetycznym ?
W przypadku gospodarstw domowych okresie od dnia przekroczenia limitu zużycia energii elektrycznej do dnia 31 grudnia 2023 r. maksymalna cena energii elektrycznej wyniesie 693 zł/MWh (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy jw.)
Na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy w rozliczeniach z firmami oraz odbiorcami uprawnionymi o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b–e) ustawy o maksymalnych cenach energii elektrycznej cena maksymalna energii elektrycznej – 785 zł /MWh będzie stosowana od 1 grudnia 2022 do 31 grudnia 2023 r.
Chodzi tutaj o sektor MŚP (wyłączone zostały duże przedsiębiorstwa) oraz:
producentów rolnych, którzy są mikro, małymi lub średnimi przedsiębiorcami i zostali wpisani do ewidencji producentów,
jednostki samorządu terytorialnego (samorząd gminny, samorząd powiatowy, samorząd wojewódzki, link) i samorządowe zakłady budżetowe w zakresie, w jakim zużywają energię elektryczną na potrzeby wykonywania zadań zleconych i zadań własnych, w tym usług świadczonych w ogólnym interesie gospodarczym, m.in. z zakresu: dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego, wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, transportu zbiorowego, porządku publicznego i bezpieczeństwa obywateli oraz ochrony przeciwpożarowej i przeciwpowodziowej,
jednostki organizacyjne pomocy społecznej (np. powiatowe centrum pomocy rodzinie, ośrodek pomocy społecznej, centrum usług społecznych),
podmioty tworzące system szkolnictwa wyższego i nauki (np. wyższe uczelnie, instytuty badawcze),
podmioty prowadzące działalność kulturalną (np. teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki ).
Z art. 3 ust. 2 ustawy jw. wynika, że:
„W przypadku odbiorców uprawnionych, o których mowa w art. 2 pkt 2 lit. b–e:
1) którzy po dniu 23 lutego 2022 r. zawarli umowę sprzedaży albo umowę kompleksową, o której lub
2) którzy po dniu 23 lutego 2022 r. dokonali zmiany warunków umowy sprzedaży, lub umowy kompleksowej w zakresie ceny energii elektrycznej zawartej z podmiotem uprawnionym przed tym dniem, lub
3) których umowy sprzedaży albo umowy kompleksowe przewidują określanie ceny energii elektrycznej na podstawie wyboru przez odbiorcę końcowego terminu zakupu energii elektrycznej na giełdzie towarowej w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 26 października 2000 r. o giełdach towarowych
– cenę maksymalną stosuje się również do rozliczeń z tymi odbiorcami obejmujących okres od dnia zawarcia przez nich tej umowy lub wejścia w życie tej zmiany lub określenia ceny do dnia 30 listopada 2022 r.”
Wymagane oświadczenie odbiorców uprawnionych
Warunkiem skorzystania z ceny maksymalnej prądu jest złożenie przez odbiorcę uprawnionego firmie energetycznej (podmiot uprawniony) oświadczenia o którym mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o maksymalnych cenach energii. Wzór oświadczenia zawiera Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego (Dz.U. 2022. 2299).
Niniejsze oświadczenie należy złożyć w formie pisemnej, lub elektronicznej do dnia 30 listopada 2022 r. Oświadczenie, złożone w formie pisemnej opatruje się własnoręcznym podpisem i składa osobiście w siedzibie podmiotu uprawnionego lub innych miejscach wykonywania działalności podmiotu uprawnionego przez niego wskazanych albo w formie przesyłki w polskiej placówce pocztowej operatora pocztowego. Natomiast oświadczenie w postaci elektronicznej opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym i składa za pomocą środków komunikacji elektronicznej ( art. 5 ust. 2- 4 ustawy o maksymalnych cenach)
Ważne!
Niezłożenie przez odbiorcę uprawnionego oświadczenia, uprawnia podmiot uprawniony do niestosowania wobec tego odbiorcy ceny maksymalnej.
Podstawa prawna:
- Art. 2 pkt 1, art. 3 ust. 1 Ustawy z dnia 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (Dz.U. 2022. 2127),
- Art. 2 pkt 1 , pkt 2 lit. b-e) , art. 3 ust. 1 i ust. 5, art. 5 Ustawy z dnia 27 października 2022 r. o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku (Dz.U. 2022. 2243),
- Rozporządzenie Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 10 listopada 2022 r. w sprawie wzoru oświadczenia odbiorcy uprawnionego (Dz.U. 2022. 2299),
Objaśnienie: [1] art. 1 ust. 2 RMiŚPU – art. 1 ust. 2 Ustawy o z dnia 6 marca 2018 r. o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców (Dz.U. 2018 .648)
Stan prawny na dzień 28 listopada 2022 r.
Małgorzata Gach
Wanda Książek