Artykuły zewnętrzne
Jak zawiesić działalność spółki z o.o.? Dowiedz się!
Prowadząc działalność gospodarczą, należy być przygotowanymi na każdą ewentualność. Czasem zdarza się, że z różnych powodów musimy zawiesić działalność naszej spółki, co oznacza przede wszystkim zwolnienie jej z płatności zaliczek na podatek dochodowy. Których spółek dokładnie dotyczy ta procedura i, jakich formalności trzeba dopilnować, by wszystko odbyło się zgodnie z polskim prawem? Tego wszystkiego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Artykuł zewnętrzny
Czego dotyczy zawieszenie działalności spółki i jakie płyną z tego korzyści?
Zawieszenie działalności spółki z o.o. oznacza najprościej przerwę w prowadzeniu działalności gospodarczej. Taka decyzja może być umotywowana wieloma aspektami, takimi jak np. zbyt wysokie koszty prowadzenia działalności, czy też brak zysku. Często jest to również koło ratunkowe dla tych, którzy zastanawiają się nad całkowitą likwidacją swojego biznesu. Więcej o sytuacjach, w których takie rozwiązanie może być koniecznością, przeczytasz w tym artykule: https://smadwokaci.pl/aktualnosci/prawo-gospodarcze/zawieszenie-spolki-zoo-zawieszenie-dzialalnosci-spolki/.
Najistotniejszą korzyścią, dotyczącą tej procedury jest zwolnienie spółki z płacenia zaliczek na podatek dochodowy CIT oraz fakt, że nie trzeba wówczas składać żadnych specjalnych deklaracji, a w tym m.in. ZUS i VAT. Mimo że w tym okresie spółki wpisane do KRS nie mogą podejmować czynności związanych z funkcjonowaniem firmy, mają możliwość podejmowania działań służących zachowaniu lub zabezpieczeniu źródeł finansowania. Oznacza to, że mimo zawieszenia naszego biznesu, nadal możemy pracować nad tym, co pozwoli nam go w przyszłości wznowić.
Jakie warunki trzeba spełnić, żeby zawiesić działalność z o.o.?
Zawieszenie działalności spółki z o.o. wbrew pozorom nie wymaga wiele trudu i podejmowania skomplikowanych czynności. Warto jednak wiedzieć, jakie warunki trzeba spełnić, by wszystko zostało przeprowadzone zgodnie z prawem. Dlatego też warto zasięgnąć w tej sprawie pomocy adwokata specjalizującego się w prawie gospodarczym. Takie doradztwo może przydać się również przy obsłudze prawnej firm czy przy zakładaniu działalności gospodarczej. Więcej o zakresie doradztwa w zakresie prawa gospodarczego znajdziesz tu: https://smadwokaci.pl/obszary-praktyki/prawo-gospodarcze/.
Podstawowym i najważniejszym warunkiem, jaki musisz spełnić, by zawiesić spółkę, jest brak zatrudnionych pracowników. Istnieje jednak od tego pewien wyjątek, dotyczący osób, które przebywają np. na urlopie macierzyńskim, wychowawczym i nie łączą go z wykonywaniem pracy. Jeśli Twoja spółka zatrudnia tylko te osoby, nadal bez problemu możesz zawiesić jej działalność. Można to zrobić również, współpracując z innymi podmiotami, jeśli jest to porozumienie inne niż umowa o pracę. Pozostałe warunki bez problemu można zawrzeć w umowie spółki i je doprecyzować.