Prawo gospodarcze
Wakacje składkowe 2024 – kto, kiedy i na jakich warunkach może z nich skorzystać
Już niedługo mikroprzedsiebiorcy będą mogli skorzystać z „wakacji składkowych” . Poznajmy najważniejsze informacje w tym zakresie.

Obraz autorstwa kstudio na Freepik
Kto będzie mógł skorzystać z „wakacji składkowych”?
W dniu 1 listopada 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw [1]. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych [2] (ustawa o sus) prawodawca wprowadził „wakacje składkowe” dla mikroprzedsiębiorców wpisanych do CEIDG.
„Wakacje składkowe” to zwolnienie mikroprzedsiębiorcy [3] z opłacania należnych składek na jego własne obowiązkowe ubezpieczenia społeczne „(…) za wskazany we wniosku miesiąc kalendarzowy” (art. 17b ust. 1 ustawy o sus). Będą to również składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, na Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy – jeśli były wcześniej opłacane. Z nowododanego art. 18d ustawy o sus wynika, że podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe za miesiąc kalendarzowy objęty zwolnieniem z opłacenia składek, o których mowa w art. 17a, stanowi najniższa obowiązująca danego ubezpieczonego podstawa wymiaru składek.
Z prawa do wakacji od składek ZUS „(…) będą mogli skorzystać przedsiębiorcy niezależnie od formy rozliczania podatku dochodowego (PIT, ryczałt, karta podatkowa)” – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Istotne!
Zgodnie z art. 17b ust. 2 ustawy o sus powyższe zwolnienie stanowi pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa Unii Europejskiej dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis . Zwolniony z opłacenia składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe może być płatnik składek, który dysponuje limitem pomocy de minimis co najmniej w wysokości sumy obowiązujących go we wskazanym miesiącu kalendarzowym składek na ubezpieczenia społeczne podlegających zwolnieniu.
Na jakich warunkach mikroprzedsiębiorca może skorzystać z „wakacji składkowych” ?
W art. 17a ust. 1 ustawy o sus ustawodawca podaje warunki skorzystania z „wakacji składkowych” 2024. Mikroprzedsiębiorca może skorzystać z powyższego zwolnienia, jeżeli:
„1) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku miał zgłoszonych do ubezpieczeń emerytalnego, rentowych i wypadkowego lub ubezpieczenia zdrowotnego nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych;
2) w ostatnich 2 latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnął przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z 2 ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku osiągnął roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów euro;
3) jako ubezpieczony w roku kalendarzowym poprzedzającym rok złożenia wniosku oraz w okresie od początku roku kalendarzowego złożenia wniosku do dnia złożenia tego wniosku nie wykonywał pozarolniczej działalności gospodarczej na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego w roku kalendarzowym rozpoczęcia działalności gospodarczej lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres wykonywanej działalności gospodarczej;
4) w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jako ubezpieczony podlegał ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym i wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej”.
Wakacje składkowe na wniosek mikroprzedsiebiorcy
Wakacje od składek ZUS nie są obowiązkowe. Mikroprzedsiebiorca sam decyduje o tym, czy chce z nich skorzystać. Wniosek o przyznanie „wakacji składkowych” powinien zostać złożony we właściwym dla mikroprzedsiebiorcy oddziale ZUS w miesiącu poprzedzającym miesiąc kalendarzowy, który ma być objęty zwolnieniem.
W świetle art. 36d ust. 2 ustawy o sus powyższy wniosek powinien zawierać :
1) dane płatnika składek:
a) imię i nazwisko,
b) numer NIP i numer PESEL, a jeżeli nie nadano tych numerów lub jednego z nich – serię i numer dowodu osobistego albo paszportu,
2) wskazanie miesiąca kalendarzowego, w którym płatnik składek zamierza skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek,
3) oświadczenia, że na dzień złożenia wniosku płatnik składek spełnia warunki do jego przyznania określone w 17a ust. 1 ustawy o sus,
4) zaświadczenia o pomocy de minimis i pomocy de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, jaką otrzymał w okresie 3 lat poprzedzających dzień złożenia wniosku, albo oświadczenie o wielkości tej pomocy otrzymanej w tym okresie, albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie,
5) informacje niezbędne do udzielenia pomocy de minimis, dotyczące tego przedsiębiorcy i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej oraz wielkości i przeznaczenia pomocy publicznej otrzymanej w odniesieniu do tych samych kosztów kwalifikowalnych, na których pokrycie ma być przeznaczona pomoc de minimis, o których mowa w art. 37 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Dz.U. z 2023 r. poz. 702).
Oświadczenia zawarte we wniosku są składane pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń. Składający oświadczenia jest obowiązany do zawarcia w nich klauzuli następującej treści: „Jestem świadomy odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia”. Klauzula ta zastępuje pouczenie organu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.
Niniejszy wniosek jest składany wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS w formie dokumentu elektronicznego (art. 36d ust. 3-4 ustawy o sus). Jak podaje ZUS wniosek RWS (wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc) można złożyć wyłącznie z profilu płatnika na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS [4].
Istotne!
„Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Czyli, jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, by to grudzień był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie” – wyjaśnia Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Jakie będą korzyści ze skorzystania z „wakacji składkowych” ?
Skorzystanie z wakacji od ZUS niesie ze sobą wiele korzyści dla mikroprzedsiębiorcy:
1. Składki pokrywa w całości budżet Państwa, co przekłada się na oszczędności dla firmy.
2. W tym okresie mikroprzedsiębiorca w dalszym ciągu prowadzi swoją działalność gospodarczą, nie musi jej zawieszać.
3. W przypadku choroby jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia lekarskiego.
4. Skorzystanie z wakacji składkowych wliczane jest do późniejszych świadczeń emerytalno-rentowych.
Podstawa prawna:
Art. 16 ust. 4a , art. 17a , art. 17b, art. 18d, art. 32 ust. 2, art.36 d, art. 36e Ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2024 r. poz. 497), obowiązujący z dniem 1 listopada 2024 r.
Objaśnienie
[1] Ustawa z dnia 9 maja 2024 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2024 poz. 863).
[2] Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 497).
[3] Z art. 7 ust. 1 ustawy – Prawo przedsiębiorców wynika, że mikroprzedsiebiorca jest przedsiębiorcą ,”(…) który w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniał średniorocznie mniej niż 10 pracowników oraz osiągnął roczny obrót netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz z operacji finansowych nieprzekraczający równowartości w złotych 2 milionów”.
[4] ZUS, Zwolnienie z opłacania składek ZUS – wakacje składkowe
Stan prawny na dzień 11 października 2024 r.
Małgorzata Gach, Wanda Książek