W MIĘDZYCZASIE
„Odkryj Beskidy na nowo”!
W końcówce lata postanowiłam podzielić się z Czytelnikami moich blogów krajobrazami Beskidu Żywieckiego, który jest mi bliski nie tylko z racji pochodzenia, ale także dlatego, że tu właśnie najczęściej znajduję odskocznię od pracy zawodowej i łapię tzw. wiatr w żagle do dalszych działań. Te piękne tereny pozwalają na relaks i odpoczynek w bardzo różnej formie. Zapraszam zatem na wycieczkę z lotu ptaka i zainspirowania się planem wycieczki w Beskidy. Pomoże nam w tym filmik zrealizowany z wykorzystaniem drona przez Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”, które od kilku lat stara się o rewitalizację i przywrócenie połączeń kolejowych na linii Żywiec – Sucha Beskidzka. Materiał ukazuje wybrane najpiękniejsze zakątki regionu zlokalizowane w sąsiedztwie trasy kolejowej, po której z roku na rok kursuje coraz więcej pociągów.
Beskidy pociągiem
Wycieczkę „z lotu ptaka” rozpoczynamy w Żywcu, w którym można odwiedzić m.in. Browar Arcyksiążęcy, centrum Starego Miasta lub rozpocząć wycieczkę do Żywieckiego Parku Krajobrazowego.
Niezwykle malowniczo położona linia kolejowa z Żywca do Suchej Beskidzkiej wiedzie m.in. przez Jeleśnię, gdzie znajduje się zabytkowa drewniana karczma z XVIII wieku, a nawet – jak niektóre źródła historyczne wskazują – z XVI w. Stąd można udać się na pieszą wędrówkę na Romankę czy na Pilsko, które jest drugim po Babiej Górze co do wysokości szczytem w Beskidzie Żywieckim.
Najwyżej położoną stacją kolejową na linii jest Hucisko, z którego prowadzą malownicze piesze szlaki na Gachowiznę, Łamaną Skałę czy Czerniawę Suchą i dalej na Babią Górę, a także szlaki rowerowe. Kolejnym interesującym przystankiem są Lachowice, skąd można wyruszyć na wędrówkę głównym grzbietem Pasma Jałowieckiego. W Lachowicach warto zwrócić uwagę na przepiękny drewniany kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa małopolskiego, datowany na XVIII wiek, podobnie jak karczma „Rzym” w Suchej Beskidzkiej stanowiąca przykład typowej zabudowy z tego okresu.
Dla mnie pociąg zwany popularnie ciuchcią, stanowił kiedyś podstawowy środek transportu na tej trasie, a Babia Góra i Pilsko były pierwszymi większymi szczytami jakie zdobyłam w życiu. Myślę też, że większość słyszała o wspomnianej karczmie Rzym czy o browarze w Żywcu. To co osobiście polecam, to na pewno urokliwy drewniany kościół z XVIII w. w Lachowicach i renesansowy zamek w Suchej nazywany też Małym Wawelem. Na miłośników dobrego jedzenia czeka z kolei sprawdzona Stara Karczma w Jeleśni.
Rewitalizacja jednej z najpiękniejszych tras kolejowych w Polsce – Sucha Beskidzka – Żywiec
Stowarzyszenie Kolej Beskidzka powołane do życia przed pięcioma laty, podejmuje szereg działań na wielu płaszczyznach w celu przywrócenia znaczenia linii kolejowej nr 97 na odcinku Żywiec–Sucha Beskidzka w systemie publicznego transportu zbiorowego subregionu śląsko-małopolskiego, przywrócenia regularnych pasażerskich połączeń kolejowych, poprawy stanu technicznego linii kolejowej; przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu na skutek zmniejszenia dostępności komunikacyjnej mieszkańców oraz ograniczenia ich mobilności; promocji walorów krajobrazowych Żywiecczyzny, zwiększenia dostępności turystycznej regionu; promowania kolei i systemu zrównoważonego transportu zbiorowego.
Część założeń została już zrealizowana, m.in. powstrzymanie planów likwidacji linii Żywiec – Sucha Beskidzka, opracowanie studium wykonalności rewitalizacji linii, umieszczenie linii w planach transportowych oraz przywrócenie połączeń sezonowo-weekendowych, zapoczątkowanie i organizacja cyklicznych imprez promocyjnych. Głównym celem Stowarzyszenia jest jednak pełna rewitalizacja linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka, do czego nieustannie dążą, a ja trzymam kciuki za powodzenie tych planów.
Region jakim jest Beskid Żywiecki posiada nieocenione dziedzictwo kulturalne, historyczne i przyrodnicze, a jednocześnie boryka się z wieloma problemami transportowymi. Dzięki takim działaniom jakie podejmuje wspomniane m.in. Stowarzyszenie „Kolej Beskidzka”, we współpracy z innymi przewoźnikami, Stowarzyszeniem Miłośników Kolei z Nowego Sącza oraz samorządami lokalnymi i wszystkimi wspierającymi, rośnie znaczenie linii kolejowej łączącej Żywiec z Suchą Beskidzką. Obecnie przygotowywane jest studium wykonalności rewitalizacji trasy. Po linii kursują regularne połączenia: PKP Intercity z Bydgoszczy do Zakopanego, Kolei Śląskich z Katowic do Zakopanego oraz studenckie połączenia Przewozów Regionalnych z Krakowa do Żywca. Po tym szlaku, będącym fragmentem dawnej Galicyjskiej Kolei Transwersalnej, wielokrotnie kursowały zabytkowe pociągi retro z Chabówki. O bogatej historii linii kolejowej Żywiec – Sucha Beskidzka możecie przeczytać na stronie kolejbeskidzka.pl.
Zapraszam na film „Odkryj Beskidy na nowo”
Mam nadzieję, że – tak jak ja – zachwycą się Państwo krajobrazami Beskidu Żywieckiego pokazanymi z lotu ptaka i być może odwiedzą te piękne strony. Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam filmik uznałam, że absolutnie trzeba go udostępnić szerszemu gronu. Zapraszam więc do zobaczenia filmiku „Odkryj Beskidy na nowo” i odkrycia w realu tych pięknych terenów: