Prawo podatkowe
WAŻNE – Dziś ostatni dzień na decyzję co do wyboru zasad opodatkowania na 2022 r.
Ze względu na fakt, że dzień 20 lutego 2022 r przypadał w niedzielę, jeszcze tylko dziś możliwe jest dokonanie wyboru formy opodatkowania przedsiębiorców na rok 2022.
![zasady opodatkowania](https://prawo-dla-ksiegowych.pl/wp-content/uploads/2022/02/exclamation-point-gb61fcabc0_1920.jpg)
Trzeba pamiętać, że osoby, które nie zamierzają dokonać zmiany dotychczasowych zasad opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie muszą podejmować obecnie żadnych działań. Wybór formy opodatkowania działalności tj. opodatkowanie według skali podatkowej, opodatkowanie podatkiem liniowym (stawka 19%) czy ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dokonany w poprzednich latach obowiązuje nadal.
Osoby zamierzające zmienić formę opodatkowania na rok 2022 muszą najpóźniej do końca dnia dzisiejszego tj. 21 lutego 2022 r. złożyć odpowiednie oświadczenie w tym zakresie.
Zgodnie z art. 9a Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oświadczenie w zakresie wyboru zasad opodatkowania na kolejny rok powinno zostać złożone do 20-tego dnia miesiąca następującego po miesiącu za który został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego.
Oświadczenie takie powinno zostać złożone na piśmie do właściwego naczelnika urzędu skarbowego albo też za pośrednictwem systemu CEIDG poprzez złożenie wniosku CEIDG-1.
Obie formy zawiadomienia są skuteczne, na co wskazuje także treść art. 9a ust. 2c Ustawy o PIT, który mówi, że: „2c. Oświadczenie oraz zawiadomienie, o których mowa w ust. 1-2b, podatnicy mogą złożyć na podstawie przepisów ustawy o CEIDG”.
W dniu 18 lutego 2022 r na stronie Ministerstwa Finansów pojawiła się informacja dotycząca stanowiska resoru co do postulatów przedkładanych przez przedsiębiorców oraz księgowych dotyczących odroczenia terminu do złożenia ww. oświadczenia.
Ministerstwo wskazało w ww. informacji, że z uwagą analizuje wnioski, komentarze i stanowiska.
„Warto wskazać, że odroczenie rozporządzeniem samego terminu złożenia przez przedsiębiorców oświadczenia (zawiadomienia) dotyczącego formy opodatkowania stosowanej w 2022 r. byłoby jednak niewystarczające i nie zapewniałoby podatnikom bezpieczeństwa prawnego i pełnej jasności co do sytuacji prawnej. Przedłużenie terminu powoduje bowiem również konieczność skorygowania zarówno rozliczeń podatkowych, jak i w składkach zdrowotnych, za okresy przed zmianą formy opodatkowania oraz ewentualnie również założenie nowej ewidencji księgowej z rozliczeniem od początku roku.
Rozporządzenie Ministra Finansów odraczające ten termin nie mogłoby rozstrzygać o innych prawach i obowiązkach przedsiębiorców niż przedłużenie samego terminu. Przedsiębiorcy musieliby przecież wiedzieć, jak prawidłowo postępować w okresie od początku roku do odroczonego terminu, np. w zakresie rodzaju prowadzonej ewidencji księgowej, dokonywania wpłat zaliczek na podatek bądź ryczałtu w trakcie roku, a wreszcie składek zdrowotnych. Takie regulacje wymagają normy ustawowej.
Przy procedowaniu zmian w Polskim Ładzie, jeżeli będą miały one wpływ na rozliczenie podatku PIT za 2022 r., zostaną także opracowane rozwiązania adresowane do przedsiębiorców, tak aby mogli skorzystać ze wszystkich pozytywnych zmian, bez względu na wybraną już wcześniej formę opodatkowania”.
Małgorzata Gach