Prawo spółek
Rezygnacja jedynego członka zarządu – nowe regulacje
Nowy Rok 2019 rozpoczynamy od informacji na temat kolejnej zmiany do Kodeksu spółek handlowych. Rezygnacja jedynego członka zarządu – o tym dzisiaj słów kilka. Zmiana wejdzie w życie z początkiem marca 2019 r.
Rezygnacja jedynego członka zarządu – dotychczasowe problemy
Generalnie od dawien dawna istnieje problem komu członek zarządu spółki, który podjął decyzję o rezygnacji z pełnienia funkcji członka zarządu powinien złożyć oświadczenie o rezygnacji.
Niewątpliwie bowiem rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu wprowadza chaos w firmie, nad którym trzeba zapanować.
Przegląd stanowisk Sądu Najwyższego w zakresie złożenia rezygnacji z funkcji członka zarządu zawiera m.in. artykuł pt. Rezygnacja członka zarządu – komu należy ją złożyć.
Szczególnie poważny problem pojawić się może jednak wówczas, kiedy po złożeniu rezygnacji z funkcji członka zarządu spółka nie ma już żadnego członka organu zarządzającego.
W takim stanie rzeczy powstać może jak najbardziej zasadne pytanie, kto w takiej sytuacji powinien np. zwołać zgromadzenie wspólników w celu powołania nowego lub nowych członków zarządu.
Generalnie bowiem unikać trzeba sytuacji w której spółka nawet przez stosunkowo krótki czas nie ma zarządu uprawnionego do prowadzenia jej spraw i reprezentacji.
Rezygnacja jedynego członka zarządu – zmiany w przepisach
Od marca 2019 r. zacznie obowiązywać nowa regulacja wskazująca na sposób działania jedynego członka zarządu, który zdecydował się na złożenie rezygnacji.
Zaznaczyć przy tym jasno trzeba, że dotyczy to nie tylko sytuacji w której umowa spółki przewidywała pełnienie funkcji tylko przez jedną osobę (Prezesa zarządu).
Regulacje te powinny być stosowane także i w przypadku złożenia rezygnacji przez ostatniego członka zarządu wieloosobowego spółki oraz w sytuacji jednoczesnej rezygnacji przez wszystkich członków zarządu.
W przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązywać będzie regulacja zgodnie z którą:
Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację wspólnikom, zwołując jednocześnie zgromadzenie wspólników, o którym mowa w art. 2331, chyba że umowa spółki stanowi inaczej. Zaproszenie na zgromadzenie wspólników zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.
Natomiast w przypadku spółki akcyjnej:
Jeżeli w wyniku rezygnacji członka zarządu żaden mandat w zarządzie nie byłby obsadzony, członek zarządu składa rezygnację radzie nadzorczej. Jeżeli żaden mandat w radzie nadzorczej nie jest obsadzony, członek zarządu składa rezygnację akcjonariuszom, zwołując jednocześnie walne zgromadzenie, o którym mowa w art. 3971, chyba że statut spółki stanowi inaczej. Ogłoszenie o walnym zgromadzeniu zawiera także oświadczenie o rezygnacji członka zarządu. Rezygnacja jest skuteczna z dniem następującym po dniu, na który zwołano walne zgromadzenie.
Wspólną zatem cechą ww. regulacji jest:
- doprowadzenie do sytuacji w której dojdzie jednak do zwołania i odbycia zgromadzenia wspólników lub akcjonariuszy, na którym powinien zostać powołany nowy zarząd,
- przesunięcie w czasie momentu skuteczności złożonego oświadczenia o rezygnacji członka zarządu z pełnienia funkcji w zarządzie do dnia następującego po dniu, na który zwołano zgromadzenie wspólników.
Oczywiście możliwa jest także i taka sytuacja w której pomimo zwołania ww. zgromadzenia nie dojdzie jednak do powołania nowego zarządu. Ale to już inny temat.
W każdym jednak razie rezygnacja jedynego lub ostatniego członka zarządu z pełnionej dotychczas funkcji w zarządzie będzie od marca br. już odrębnie uregulowana w przepisach Kodeksu spółek handlowych.