Prawo podatkowe
Podatnicy PIT mogą przekazać 1,5 procent podatku na OPP
Podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych w rozliczeniu za rok podatkowy 2022 mogą przekazać 1,5 % podatku wynikającego ze złożonego zeznania podatkowego wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP).

Podatek na OPP – co mówią przepisy
Zgodnie z art. 45c ustawy o PIT naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1,5% podatku należnego wynikającego:
1) z zeznania podatkowego złożonego przed upływem terminu określonego na jego złożenie, albo
2) z korekty zeznania, o którym mowa w pkt 1, jeżeli została dokonana w ciągu miesiąca od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego – po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół.
Oświadczenie o przekazaniu lub wycofaniu zgody na przekazanie części podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego zawiera formularz PIT- OP.
Kto może przekazać 1,5% podatku na OPP?
1,5% podatku dochodowego mogą przekazywać OPP tylko osoby fizyczne:
podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych tj. podatnicy opodatkowani 12% lub 32% skalą podatkową, którzy osiągają przychody m.in. z umowy o pracę, z umowy zlecenia, umowy o dzieło,
podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą opodatkowani 19% podatkiem liniowym.
Organizacje pożytku publicznego – definicja
W świetle art. 3 ust. 2 Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. 2022. 1327) organizacjami pozarządowymi są:
1) niebędące jednostkami sektora finansów publicznych w rozumieniu ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych lub przedsiębiorstwami, instytutami badawczymi, bankami i spółkami prawa handlowego będącymi państwowymi lub samorządowymi osobami prawnymi,
2) niedziałające w celu osiągnięcia zysku – osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.
W dniu 12 grudnia 2022 r. Dyrektor Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego (NIW-CRSO) opublikował wykaz organizacji pożytku publicznego, które są uprawnione do otrzymania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za 2022 rok w 2023 roku.
Wykaz OPP – 1,5% za 2022 rok w 2023 roku zawiera 9 197 organizacji pożytku publicznego:
- które mają status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2022 roku,
- w stosunku do których nie wpisano do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o otwarciu likwidacji lub ogłoszeniu upadłości,
- które w terminie zamieściły sprawozdania za 2021 rok w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego,
- które po terminie zamieściły sprawozdania w bazie sprawozdań organizacji pożytku publicznego, ale wykazały, że to spóźnienie nastąpiło bez ich winy albo z przyczyn od nich niezależnych.
Zobacz wyszukiwarkę : https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/
Jak przekazać 1,5% podatku na OPP?
Aby przekazać 1,5% podatku na rzecz OPP, w rocznym rozliczeniu PIT należy wpisać numer KRS wybranej OPP oraz kwotę stanowiącą 1,5% obliczonego podatku. Można wskazać konkretny cel. Będzie nim przykładowo podanie imienia i nazwiska chorego dziecka, jeżeli chcemy wpłacić pieniądze na OPP mającą na celu pomoc chorym dzieciom.
Więcej informacji: Jak przekazać 1,5% na OPP
Źródło: Wykaz OPP – 1,5% za 2022 rok w 2023 roku, (dostęp w dniu 6 marca 2023 roku)
Podstawa prawna:
- Art. 45c ust. 1 i ust. 3a Ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
- Art. 3 ust. 2 , art. 27a Ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz. U. 2022.1327)
Stan prawny na dzień 7 marca 2023 roku
Małgorzata Gach
Wanda Książek