Artykuły zewnętrzne
Jak zacząć inwestowanie na giełdzie i na co uważać?
Inwestowanie na giełdzie dla każdego może mieć inne znaczenie – dla jednych jest to forma rozrywki i osobliwe hobby, dla innych sposób na ochronę swoich oszczędności przed wpływem inflacji, a dla kolejnych jedynym źródłem dochodu. Jak zacząć swoją przygodę z giełdą i na co zwracać uwagę przy wyborze domu maklerskiego? Podpowiadamy!
Artykuł zewnętrzny
Początki inwestowania – wybór rachunku maklerskiego
W celu uzyskania dostępu do naszych rodzimych oraz zagranicznych rynków giełdowych trzeba zacząć od założenia konta inwestycyjnego. Jego otwarcie jest możliwe w większości znanych banków, które posiadają oddziały brokerski. Każda pełnoletnia osoba posiadająca ważny dokument tożsamości może założyć rachunek maklerski – wystarczy jedynie zainteresowanie tematem inwestycji. Warto jednak najpierw zastanowić się, w jakim celu otwieramy konto, ponieważ na tej podstawie prościej będzie nam ustalić oczekiwania odnośnie do warunków prowadzenia rachunku.
Posiadanie konta inwestycyjnego zazwyczaj związane jest z różnymi kosztami – prowizjami od transakcji, opłatami za otwarcie i prowadzenie rachunku oraz określonymi kosztami usług dodatkowych. Oczywiście te wartości powinny być możliwie jak najniższe, aby możliwie jak najwięcej wyciągać ze swoich inwestycji. Jednak główną kwestią jest bezpieczeństwo i dobranie brokera, który najlepiej zatroszczy się o nasz kapitał. Nie można zapominać o tym, że inwestowanie na giełdzie zawsze obarczone jest pewnym ryzykiem i nawet najbardziej doświadczone osoby czasami ponoszą straty.
Tworzenie portfela inwestycyjnego – różne strategie inwestorów
Zakładając rachunek maklerski i podejmując pierwsze transakcje, trzeba zastanowić się nad kilkoma kwestiami. Jedna z nich jest ocena ryzyka, jakie gotowi jesteśmy podjąć. Na podstawie odpowiedzi na ten dylemat prościej będzie podjąć decyzję, w jaki rodzaj aktywów inwestować oraz jaką strategię objąć. Niezależnie od preferowanego instrumentu finansowego, warto dbać o optymalną dywersyfikację portfela inwestycyjnego i posiadanie więcej niż jednego rodzaju inwestycji. Dzięki temu w razie chybionego wyboru nie tracimy wszystkich zainwestowanych środków.
Dobierając strategię, trzeba wziąć również pod uwagę swoją sytuację życiową i materialną. Umożliwi nam to zdeterminowanie poziomu ryzyka, na który można sobie pozwolić. Osobom o nie do końca stabilnej sytuacji zawodowej, posiadającym długi lub brak jakiejkolwiek poduszki finansowej zaleca się bezpieczne opcje – takie jak na przykład inwestowanie w obligacje skarbowe. Jednak inwestując w mniej pewne aktywa, można spodziewać się szybszych i większych zysków. Jednak w takim przypadku ryzyko jest znacznie wyższe, dlatego taka zabawa polecana jest raczej doświadczonym inwestorom posiadającym zabezpieczenie finansowe.
Opłaty związane z posiadaniem rachunku maklerskiego
Jedną z głównych rzeczy, na które trzeba uważać przy wyborze brokera, jest wysokość opłat związanych zakładaniem i prowadzeniem konta inwestycyjnego. Dla osób, które planują dokonywać częstych transakcji, duże znaczenie będzie mieć prowizja pobierana od każdej operacji. Jej wysokość ma realny wpływ na zyski wynikające z obrotu instrumentami finansowymi. Niektóre domy maklerskie w swoich warunkach posiadają zapis o minimalnej wartości prowizji. Taka praktyka jest szczególnie nieprzyjemna dla osób, które planują dokonywać częstych, ale niedużych transakcji. Minimalna wartość prowizji nie będzie z kolej miała znaczenia dla inwestorów obracających dużymi sumami.