Przekształcenie działalności w spółkę – czy trzeba zapłacić jakiś podatek?

Swego czasu pisałam na blogu o ogólnych zasadach przekształcenia działalności w spółkę oraz o tym co takie przekształcenie może dać przedsiębiorcy.

Dzisiaj kilka słów o tym, czy decydując się na przekształcenie działalności w spółkę możesz być zobowiązany do zapłaty jakiegoś podatku.

Przekształcenie działalności w spółkę – podatek dochodowy po stronie przedsiębiorcy

Przekształcenie działalności w spółkę nie wiąże się z powstaniem po stronie przedsiębiorcy podlegającego przekształceniu dochodu do opodatkowania.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zawierają regulacji wprowadzającej opodatkowanie tego typu przekształcenia. Tego typu transakcja nie może być także traktowana jako wiążąca się z wniesieniem działalności podatnika jako aportu (wkładu niepieniężnego) do jednoosobowej spółki kapitałowej tj. spółki z o.o. czy akcyjnej.

Przekształcenie działalności w spółkę – podatek dochodowy po stronie jednoosobowej spółki kapitałowej  

Przekształcenie działalności w spółkę nie rodzi także powstania obowiązku podatkowego po stronie spółki kapitałowej jaka powstanie z przekształcenia przedsiębiorcy.

Art. 12 ust. 4 pkt. 4) Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że „nie zalicza się do przychodów podatkowych kwot przeznaczonych na utworzenie kapitału zakładowego w spółce kapitałowej”. Także w przypadku jeśli część wartości majątku przedsiębiorcy zostanie zapisana na kapitale zapasowym spółki kapitałowej – ww. wartość także nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.