Czy prokurent w spółce płaci składki ZUS?

      Brak komentarzy do Czy prokurent w spółce płaci składki ZUS?

Obok obligatoryjnego zarządu spółki kapitałowe powołują także czasami prokurentów. O rodzajach prokury i o tym do czego uprawnia prokura była już mowa w jednym z wcześniejszych wpisów na blogu pt. Czy warto ustanowić prokurenta.

Powołanie prokurenta to jedno, ale także i prokurent za wykonywane przez siebie działania powinien uzyskiwać jakieś wynagrodzenie. W innym przypadku pewnie trzeba byłoby analizować kwestię tego, czy aby po stronie spółki nie pojawia się przychód z nieodpłatnych świadczeń, skoro spółka powinna była coś zapłacić a faktycznie nie zapłaciła.

I tutaj pojawia się wskazane na wstępie pytanie „Czy prokurent w spółce płaci składki ZUS”?

Oczywista wiele zależy od tego w jaki sposób prokurent powiązany jest ze spółką. Czy umową o pracę, umową zlecenia czy w inny sposób.

Najczęściej sposób „zatrudnienia” prokurenta w spółce jest prosty. Wystarczy uchwała wszystkich członków zarządu i jednoczesne wskazanie w takiej uchwale wysokości wynagrodzenia dla prokurenta spółki.

A zatem w takiej sytuacji czy prokurent w spółce płaci składki ZUS?

Odpowiedź w chwili obecnej jest taka, że ani przepisy Ustawy z dnia z dnia 13 października 1998 r. (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r. poz. 963 z późn. zm.) ani też regulacje zawarte w Ustawie z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 12793 z późn. zm.) nie przewidują oskładkowania wynagrodzeń wypłacanych prokurentom spółki na podstawie uchwały powołującej ich do pełnienia takiej funkcji. Chodzi w tym względzie zarówno o brak podstaw do potrącania zarówno składek emerytalno-rentowych jak i składek na ubezpieczenie społeczne.

Zgadza się z takim stanowiskiem także Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

W interpretacji z dnia 6.07.2016 r. (sprawa sygn. DI/100000/43/739/2016), ZUS wskazał m.in. że: „Prokurent spółki może wykonywać swoje obowiązki zarówno na podstawie umowy o pracę, umowy cywilnoprawnej jak i na podstawie innego stosunku prawnego (np. na podstawie samego wyboru przez właściwy organ spółki). O powyższym decydują strony umowy poprzez złożenie oświadczeń woli o stosownej treści bądź organ spółki w formie uchwały podjętej w tym zakresie. Zatem w odniesieniu do prokurenta otrzymującego wynagrodzenie za pełnienie tej funkcji wyłącznie na podstawie uchwały np. zarządu spółki nie powstaje obowiązek opłacania z tego tytułu składek na ubezpieczenie społeczne. Taki bowiem tytuł nie został wymieniony w treści dyspozycji wyżej cytowanego art. 6 ust. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz powiązanym art. 11 i 12 tej ustawy. Tym samym wynagrodzenie wypłacone prokurentowi z tytułu pełnionej funkcji na podstawie samego powołania nie będzie podlegało obowiązkowi opłacania składek na ubezpieczenia społeczne”.

Małgorzata Gach