Faktura wystawiona przez wspólnika do spółki osobowej Prawo dla księgowych Małgorzata Gach

Czy faktura wystawiona przez wspólnika do spółki osobowej jest kosztem podatkowym?

Zgodnie z obecną treścią art. 23 ust. 1 pkt 10) Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: „PIT”) nie uważa za koszt uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, natomiast w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną – także małżonków i małoletnich dzieci wspólników.

Czy zatem faktura wystawiona przez jednego ze wspólników do spółki osobowej nie będzie jej kosztem uzyskania przychodów?

Organy podatkowe generalnie dopuszczają możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu wynagrodzenia wypłacanego wspólnikowi spółki osobowej świadczącemu na jej rzecz usługi w ramach prowadzonej indywidualnej działalności gospodarczej.

Z interpretacji Dyrektora IS w Katowicach z 22.11.2010 r. (IBPBI/1/415-842/10/AB) wynika, że wydatki poniesione przez spółkę komandytową na zakup usług prawniczych od wspólnika, świadczonych w ramach prowadzonej przez niego indywidualnej pozarolniczej działalności gospodarczej, będą mogły stanowić koszt uzyskania przychodu spółki, a tym samym i wspólnika, w wysokości obliczonej proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku spółki.

Inne korzystne interpretacje to np. interpretacje: Dyrektora IS w Poznaniu w z 15.11.2016 r., ILPB1/415-924/13-2/AP; Dyrektora IS w Łodzi z 23.5.2013 r., IPTPB1/415-169/13-2/KO oraz z 16.6.2016 r., 1061-IPTPB1.4511.279.2016.2.KO; Dyrektora IS w Warszawie z 9.5.2013 r., IPPB1/415-176/13-2/M oraz z 6.7.2016 r., IPPB1/4511-552/16-2/KS1; Dyrektora IS w Katowicach z 28.8.2014 r., IBPBI/1/415-691/14/AB).

Także z interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w  Bydgoszczy z dnia 14.10.2016 r. sygn. ITPB3/4511-294/16-2/AD wynika, że:

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą (praktykę lekarską) oraz jest wspólnikiem spółki komandytowej, której przedmiotem jest świadczenie usług leczniczych. Wnioskodawca jako przedsiębiorca, podpisał umowę zlecenia ze spółką komandytową, której jest wspólnikiem. Umowa ta dotyczy świadczenia usług leczniczych (lekarza ginekologa położnika). W ostatnim dniu każdego miesiąca Wnioskodawca wystawia fakturę za wykonywane usługi lecznicze. Zauważyć należy, że w sytuacji gdy jeden ze wspólników będący wspólnikiem spółki komandytowej świadczy usługi dla tej spółki, jako odrębny podmiot prowadzący działalność gospodarczą na własny rachunek, to transakcje zawierane z ww. spółką następują w oparciu o stosunek prawny łączący dwa odrębne podmioty gospodarcze, a nie stosunek oparty o umowę zawartą na podstawie przepisów prawa pracy. W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych”.

Podstawą powyższych stanowisk jest okoliczność, że transakcje zawierane między wspólnikiem a spółką następują w oparciu o stosunek prawny łączący de facto dwa odrębne podmioty gospodarcze. Zatem zdaniem organów (przeważające stanowisko) nie występuje tutaj zatem wątek „pracy” wspólnika w rozumieniu art. 23 ust. 1 pkt 10) u.p.d.f.